Międzynarodowe czasopismo donosi o dokonaniach chemików z UJ

W czasopiśmie "Microchimica Acta" opublikowany został artykuł autorstwa członków Zespołu Analiz Środowiskowych i Biomedycznych Zakładu Chemii Analitycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Praca powstała we współpracy z Katedrą Chemii Analitycznej i Biochemii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Katedrą Inżynierii Molekularnej Politechniki Łódzkiej. Badacze opisali w niej nowatorską metodę modyfikacji czujników elektrochemicznych z wykorzystaniem technologii PECVD.

W artykule "Electrochemical sensing platform based on screen-printed carbon electrode modified with plasma polymerized acrylonitrile nanofilms for determination of bupropion" przedstawiono nowatorską metodę modyfikacji czujników elektrochemicznych z wykorzystaniem technologii chemicznego osadzania z fazy gazowej wspomaganego nierównowagową, niskotemperaturową plazmą (ang. plasma enhanced chemical vapor depostion - PECVD). Zastosowanie tej technologii jako metody osadzania funkcjonalizowanych warstw polimerowych stwarza unikalną szansę na modyfikację właściwości elektrochemicznych elektrody pracującej przy zachowaniu powtarzalności i odtwarzalności jej parametrów metrologicznych i funkcjonalnych. Zmiana składu prekursorów polimerowych i warunków procesu PECVD umożliwia osadzanie warstw o różnej topografii, właściwościach fizykochemicznych, grubości i charakterystyce elektrochemicznej.

Jak poinformował Wydział Chemii UJ, autorzy wykorzystali technologię PECVD do wytworzenia plazmowo polimeryzowanych nanofilmów akrylonitrylu (ang. plasma polymerized acrylonitrile - pp-AN) bezpośrednio na powierzchni węglowych elektrod sitodrukowanych (ang. screen-printed carbon electrode - SPCE). Przeprowadzone badania potwierdziły doskonałą stabilność chemiczną oraz wysoką trwałość mechaniczną wytwarzanych nanofilmów pp-AN. Czujniki pp-AN/SPCE charakteryzowały się szerokim oknem potencjałów, wysokim stosunkiem sygnału do szumu (S/N), bardzo dobrą powtarzalnością i odtwarzalnością. Opracowany czujnik wykazał specyficzną selektywność i czułość w stosunku do bupropionu (BUP), leku przeciwdepresyjnego, którego spożycie dramatycznie wzrosło od czasu wybuchu pandemii Covid-19.

Zaproponowana metoda oznaczania BUP, która nie wymaga wstępnego przygotowania próbki do analizy, została poddana częściowej walidacji i z powodzeniem zastosowana do oznaczania BUP w próbkach środowiskowych wód rzecznych, gruntowych i ścieków, a także w syntetycznym moczu i surowicy krwi.

Współautorami pracy są członkowie Zespołu Analiz Środowiskowych i Biomedycznych Zakładu Chemii Analitycznej UJ: dr Maria Madej, dr inż. Radosław Porada oraz dr hab. Jolanta Kochana, prof. UJ.

60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ

Duże zmiany we władzach rektorskich UJ przyszłej kadencji

Prof. Piotr Richter w Radzie Naukowej Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA