Nowo powołany konsul Francji odwiedza Uniwersytet Jagielloński

9 października rektor UJ prof. Jacek Popiel przyjął w Collegium Novum UJ konsula generalnego Republiki Francji Cédrika Peltiera w towarzystwie Magdaleny Bożek z Institut Français de Pologne à Cracovie. W spotkaniu wzięli również udział prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec oraz dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej UJ prof. Wacław Rapak.

W trakcie spotkania prof. Dorota Malec omówiła bogate tradycje współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego z francuskimi ośrodkami akademickimi i naukowymi, podkreślając, że UJ prowadzi działalność dydaktyczną umożliwiającą studentom poznanie języka oraz kultury francuskiej, a do tego realizuje liczne przedsięwzięcia badawcze, w których uczestniczą instytucje partnerskie z Francji. Ponadto Uniwersytet Jagielloński współdziała z francuskimi szkołami wyższymi w ramach wielu międzynarodowych sieci współpracy. W tym kontekście przywołała wizytę, którą prezydent Francji Emmanuel Macron złożył na Uniwersytecie 4 lutego 2020 r., kiedy to wygłosił wystąpienie poświęcone m.in. koncepcji „uniwersytetu europejskiego”, której ucieleśnieniem jest sieć Una Europa, współzałożona przez UJ.

Prof. Jacek Popiel wyraził przekonanie, że najważniejszą inicjatywą, w jaką w najbliższej perspektywie zaangażowane będą Uniwersytet Jagielloński i strona francuska, jest zaplanowana na 25 października uroczystość ogłoszenia laureata nagrody „Lista Goncourtów: polski wybór”. Rektor UJ podkreślił przy tej okazji, że dla społeczności uniwersyteckiej źródłem dumy i prawdziwej radości jest fakt, że w tegorocznej odsłonie wydarzenia wezmą udział członkowie Akademii Goncourtów. Prestiż nagrody jest tym większy, że sprzyja popularyzacji frankofońskiej kultury i literatury, co czyni z niej swoistą „przeciwwagę” dla dominującej w Europie kultury anglojęzycznej.

Z kolei Cédric Peltier, który swoją funkcję objął przed niespełna trzema tygodniami, wskazał na priorytetowy charakter spotkania z przedstawicielami Uniwersytetu Jagiellońskiego, ponieważ strona francuska traktuje najstarszy polski uniwersytet jako jeden z czołowych ośrodków naukowych i kulturalnych w Polsce. W nawiązaniu do wcześniej omawianej nagrody zapewnił, że nadchodząca, jubileuszowa odsłona konkursu „Lista Goncourtów: polski wybór” będzie wyjątkowa i wyraził pełną gotowość do włączenia się w prace poprzedzające przygotowanie tego wydarzenia.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association