Dr Adam Polak laureatem nagrody im. Witolda Lipskiego

Ustanowiona w 2005 roku nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki. Jednym z trzech laureatów 19. edycji nagrody został dr Adam Polak z Instytutu Informatyki Analitycznej Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, który dwa lata wcześniej w tym konkursie zdobył wyróżnienie.

Nagroda upamiętnia przedwcześnie zmarłego, w wieku 35 lat, pioniera polskiej informatyki Witolda Lipskiego. Organizowany corocznie konkurs jest adresowany do naukowców, którzy nie ukończyli 35 roku życia, posiadają polskie obywatelstwo i na stałe mieszkają w Polsce. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: teoretyczne aspekty informatyki oraz zastosowania informatyki.

W tym roku w konkursie rozpatrywano kandydatury 24 badaczek i badaczy z 13 instytucji. 18 osób ubiegało się o nagrodę w kategorii zastosowań, a 6 - w kategorii teoretycznych aspektów informatyki. Zgłoszenia były oceniane przez jury (Radę Nagrody), w skład której wchodzi 12 uczonych z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

W 2023 roku laureatami zostali: Adam Polak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Michał Nowicki z Politechniki Poznańskiej i Błażej Osiński z Uniwersytetu Warszawskiego. Zwycięzcy otrzymają po 50 tysięcy złotych.

Adam Polak obronił doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim pod opieką prof. Pawła Idziaka. W trakcie studiów doktoranckich odbył staż naukowy na MIT u prof. Virginii Vassilevskiej Williams. Staż podoktorski realizował na Politechnice Federalnej w Lozannie (École Polytechnique Fédérale de Lausanne). Jego zainteresowania badawcze dotyczą przede wszystkim podstawowych pytań z dziedziny algorytmów i złożoności obliczeniowej, w szczególności tzw. złożoności drobnoziarnistej (fine-grained complexity).

Nagroda powstała z inicjatywy polskich informatyków mieszkających poza Polską, profesorów: Krzysztofa Apta, Wiktora Marka i Mirosława Truszczyńskiego. Od 2021 roku rolę organiozatora konkursu pełni Fundacja Kościuszkowska zajmująca się wspieraniem wymiany naukowej i kulturalnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi (wcześniej była to związaną z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego Fundacja Rozwoju Informatyki).

Patron nagrody Witold Lipski (1949-1985) był polski informatykiem, autorem książek "Kombinatoryka dla programistów" oraz "Analiza kombinatoryczna" (współautor z Wiktorem Markiem). Wraz ze swym doktorantem Tomaszem Imielińskim stworzył podwaliny teorii niezupełnej informacji w relacyjnych bazach danych.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa