Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Współpraca Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego z Uniwersytetem Rolniczym

Współpraca Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego z Uniwersytetem Rolniczym

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie dr hab. Wojciech Cyrul, prof. UJ oraz rektor Uniwersytetu Rolniczego dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK podpisali list intencyjny o współpracy. W ramach prowadzonych działalności obie jednostki będą dążyć do współdziałania w zakresie szkoleń z chirurgii endoskopowej z wykorzystaniem medycyny robotycznej na modelach zwierzęcych.


Celem współpracy jest zarówno podnoszenie kwalifikacji praktycznych personelu medycznego sprawującego opiekę nad małoletnimi pacjentami, jak i zdobywanie nowoczesnej i innowacyjnej wiedzy przez kadry obu jednostek. Robotyka w medycynie - opierająca się przede wszystkim na wykorzystaniu wiedzy z zakresu automatyki, informatyki, sensoryki i cybernetyki, a także sztucznej inteligencji - stanowi klucz do zrewolucjonizowania sposobu diagnozowania, leczenia i monitorowania stanu zdrowia pacjentów.

Jak poinformował Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, współpraca ma obejmować poszukiwanie rozwiązań z zakresu szkoleń w chirurgii endoskopowej z wykorzystaniem medycyny robotycznej i określenia potrzeb inwestycyjnych dla wdrożenia tych rozwiązań, a także wzajemne poszukiwanie możliwości pozyskania środków finansowych. Dodatkowo obie jednostki będą współpracować przy wdrożeniu nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań wykorzystywanych przy kształceniu kadry w zakresie najnowszych technologii biomedycznych, optymalnego wykorzystania własnych zasobów lokalowych, sprzętowych a także personalnych.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to największa placówka pediatryczna na południu Polski. Celem działalności jest ratowanie życia i zdrowia dzieci od pierwszego dnia życia. Wszelkie działania diagnostyczne i terapeutyczne prowadzone są w poszanowaniu praw i godności osobistej pacjenta oraz zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Priorytetem jest budowanie przyjaznej atmosfery wokół pacjenta i rodziny oraz troska o jego bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój. Ścisła współpraca z rodzicami lub opiekunami pacjenta stanowi ważny element procesu terapeutycznego. Wysoko wykwalifikowany personel, nowoczesna aparatura oraz ciągły rozwój technologii diagnostycznych i terapeutycznych pozwalają na skuteczne leczenie nawet najciężej chorych dzieci.

Rocznie lekarze udzielają ok. 200 tys. porad ambulatoryjnych, w tym ok. 33 tys. w SOR, a w oddziałach szpitala leczy się ok. 32 tys. pacjentów. Zespoły chirurgów dziecięcych, chirurgów rekonstrukcyjnych, ortopedów, urologów i kardiochirurgów, by wymienić tylko niektóre specjalności, wykonują rocznie ponad 7 tys. zabiegów operacyjnych, w tym ok. 500 operacji kardiochirurgicznych.

Polecamy również
Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Widok zawartości stron Widok zawartości stron