Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Ignacego Łukasiewicza

W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Ignacego Łukasiewicza

8 listopada na ścianie Collegium Kołłątaja przy ul. św. Anny 6 uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą wybitnego polskiego farmaceutę i przedsiębiorcę, wynalazcę lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza, który studiował pod tym adresem w połowie XIX wieku. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. rektor UJ prof. Jacek Popiel oraz dziekani wydziałów Chemii, Farmaceutycznego oraz Geografii i Geologii.

- Ta tablica jest wspólną ideą trzech wydziałów. Myślę, że ta idea dotyczy też całości naszej uczelni, żeby upamiętniać wielkie postacie, które wpisały się w jej historię i rozsławiły ją. Collegium Kołłątaja jest historycznym budynkiem i bardzo cieszę się, że ta tablica będzie w tym miejscu przypominała Ignacego Łukasiewicza, który jest znany na całym świecie - powiedział prof. Jacek Popiel.

Na wykonanej z marmuru tablicy, autorstwa krakowskiego artysty plastyka Marka Ganewa, znalazł się odlany wizerunek Łukasiewicza, a pod nim wyjaśnienie w języku polskim i łacińskim, dlaczego właśnie w tym miejscu zdecydowano się ją umieścić: "W tym gmachu w latach 1850-1852 na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego studiował Ignacy Łukasiewicz - farmaceuta, chemik, wynalazca, pionier światowego przemysłu naftowego, zasłużony dla geologii naftowej".

- Tak znakomicie składa się, że tablica Łukasiewicza zawisła na tej elewacji niemal symetrycznie do tablicy poświęconej profesorom Zygmuntowi Wróblewskiemu i Karolowi Olszewskiemu. Z jednej strony mamy naukowców, z drugiej studenta wynalazcę, który jako pierwszy skutecznie przeprowadził destylację ropy naftowej, separując składniki tego cennego minerału i w ten sposób dał podstawy przemysłowi petrochemicznemu. Chciałbym, żeby jego postać przypominała nam, że osoby, które kończą nasz uniwersytet, powinny wykorzystywać wiedzę w praktyce, by przyczyniać się do rozwoju ludzkości, bo Ignacy Łukasiewicz jest doskonałym tego przykładem - przyznał prof. Wojciech Macyk, dziekan Wydziału Chemii.

Ignacy Łukasiewicz urodził się w marcu 1822 roku w Zadusznikach (wieś w powiecie mieleckim) w szlacheckiej rodzinie inteligenckiej pochodzenia ormiańskiego. W młodości angażował się w działalność patriotyczną. Pod zarzutem kierowania przygotowaniem ziemiaństwa galicyjskiego do powstania został aresztowany i osadzony na kilkanaście miesięcy w więzieniu. Na przełomie lat 1852/1853, po wielu próbach, wspólnie z magistrem farmacji Janem Zehem wydestylował naftę oświetleniową, która okazała się być bezpieczną substancją palną. Łukasiewicz zaprojektował odpowiednią lampę, a wykonał ją lwowski blacharz Adam Bratkowski. W 1854 roku w Bóbrce koło Krosna, razem z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą-Zręckim, założył pierwszą polską spółkę naftową i pierwszą przemysłową kopalnię ropy naftowej.

Łukasiewicz włączał się też w pracę organów samorządowych w okręgu krośnieńskim. Był zaangażowany w walkę z analfabetyzmem, organizację szkolnictwa podstawowego i zawodowego. Wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze, budował szkoły, kościoły, szpitale, bursy, drogi i mosty. Nieodpłatnie dostarczał lampy i naftę okolicznym klasztorom, kościołom, cerkwiom i szpitalom. Jego działalność filantropijna sprawiła, że nazywany był powszechnie "ojcem Ignacym". Zmarł 7 stycznia 1882 roku na zapalenie płuc i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zręcinie (pow. krośnieński).

Postać Ignacego Łukasiewicza jest też warta przypomnienia z tego powodu, że przez 3 semestry był słuchaczem nadzwyczajnym na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukę w najstarszej polskiej uczelni rozpoczął w semestrze zimowym roku akademickiego 1850/1851. Wybrał 4 przedmioty przewidziane ordynacją studiów farmaceutycznych: chemię nieorganiczną, farmaceutyczną i policję sądową; botanikę; mineralogię i fizykę. W kolejnych dwóch semestrach uczęszczał na wykłady z farmakognozji, chemii policyjno-sądowej oraz chemii ogólnej. Jego wykładowcami byli wybitni profesorowie, w tym m.in. Ignacy Czerwiakowski, Stefan Kuczyński, Florian Sawiczewski czy Ludwik Zeisner. Nie pochodząc do jakichkolwiek egzaminów w Krakowie, przeniósł się do Wiednia, by na tamtejszym uniwersytecie uzyskać stopień magistra farmacji.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Widok zawartości stron Widok zawartości stron