Najlepsze koło naukowe w Polsce nagrodzone w plebiscycie "Pro Juvenes"

Studenckie Koło Naukowe Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM otrzymało nagrodę główną w kategorii studencki projekt naukowy podczas 11. Gali Nagród Środowiska Studenckiego "Pro Juvenes". To kolejny sukces jego członków w ostatnich dniach. W ubiegłym tygodniu triumfowali oni w ogólnopolskim konkursie dla młodych naukowców StRuNa.

Konkurs Nagród Środowiska Studenckiego "Pro Juvenes" to inicjatywa organizowana przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej od 2013 roku. Ma na celu m.in. promowanie aktywnych studentów oraz inicjatyw wspierających potencjał młodych ludzi. Zwycięzców wybrało środowisko studenckie w głosowaniu internetowym, które przeprowadzono między 30 października a 12 listopada.

Nagrodzony i realizowany przez studentów kierunku lekarskiego i biotechnologii projekt "Wykorzystanie supramolekularnego nośnika w przeciwnowotworowej terapii celowanej" pod kierunkiem dr Małgorzaty Lasoty pozwolił przeanalizować wybrane związki, które mogą znaleźć zastosowanie w potencjalnej terapii celowanej pęcherza moczowego. Badania były prowadzone w Katedrze Biochemii Lekarskiej UJ CM we współpracy z Zakładem Biochemii Fizycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz z Uniwersytetem Karola w Czechach w ramach ministerialnego programu SKN Tworzą Innowacje. Projekt cechowała: innowacyjność - wykorzystanie nośnika i inhibitorów kinaz tyrozynowych, internacjonalizacja - realizacja we współpracy z partnerem zagranicznym (studenci mogli wyjechać do ośrodka naukowego w Pradze i wykonać część zaplanowanych zadań badawczych), interdyscyplinarność (zadania badawcze z pogranicza wielu dyscyplin i dziedzin nauki), integracja - badania w wielu wiodących, ośrodkach naukowych.

- Otrzymana nagroda to dla nas ogromne wyróżnienie i dowód na to, że nasza pasja i zaangażowanie w pracę badawczą dotycząca wykorzystania innowacyjnych związków w przeciwnowotworowej terapii celowanej są docenianie na arenie ogólnopolskiej. Otrzymane tak prestiżowego wyróżnienia stanowi dla nas dodatkową motywację do realizacji kolejnych projektów. Bardzo dziękujemy za nominację i każdy oddany na nasz zespół głos - mówi dr Małgorzata Lasota, opiekunka SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych i dodaje, że z uwagi na wymierne rezultaty realizacja projektu pozwoliła na podniesienie kompetencji badawczych studentów, przygotowanie wystąpień prezentowanych zarówno na konferencjach krajowych, jak i międzynarodowych oraz otrzymanie szeregu nagród i wyróżnień za prezentowane prace.

Nagrodę w imieniu SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych podczas uroczystej gali odebrał Ryszard Feret, przewodniczący Rady Samorządu Studentów UJ CM.

Przypomnijmy, że ubiegłym tygodniu członkowie SKM Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM otrzymali główną nagrodę w kategorii "Najlepsze Koło Naukowe Roku 2023" w 13. edycji ogólnopolskiego konkursu dla młodych naukowców StRuNa.

Gala wręczenia nagród w konkursie Pro Juvenes
Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego