UJ Collegium Medicum oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy zrealizują projekt Temicare 2.0

UJ <span lang='la'>Collegium Medicum</span> oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy zrealizują projekt Temicare 2.0

Projekt Temicare, kierowany przez dr Aleksandrę Wieczorek z Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej, został wyróżniony prestiżową nagrodą Advancement Award for German-Polish Cooperation. Celem projektu, który będzie realizowany przez najbliższe 3 lata, jest poprawa sytuacji zdrowotnej, psychicznej i socjalnej dzieci chorych na nowotwory w euroregionie Pomerania poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii w diagnostyce i terapii.

W ramach projektu opracowana zostanie koncepcja zastosowania okularów Virtual Reality oraz technologii bazujących na sztucznej inteligencji pod kątem ich korzyści w kontekście onkologii i hematologii pediatrycznej w układzie transgranicznym.

Nagroda, przyznawana przez Sparkasse Vorpommern we współpracy z Uniwersytetem w Greifswaldzie i polenmARkT e.V., została wręczona 16 listopada 2023 r. w ramach inauguracji Dni Kultury Polskiej polenmARkT w Alfried Krupp Wissenschaftskolleg w Greifswaldzie. Nagrodę w imieniu lidera projektu odebrał kierownik Kliniki i Polikliniki Pediatrii i Medycyny Młodzieży prof. dr Holger Lode (Uniwersytet Medyczny w Greifswaldzie) oraz polscy kierownicy projektu Temicare - dr n. med. Aleksandra Wieczorek z UJ CM i prof. dr hab. Tomasz Urasiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Projekt "Telemedycznie Zintegrowane Polsko-Niemieckie Centrum Onkologii Dziecięcej w Euroregionie Pomerania 2.0 - zastosowanie i zbadanie innowacyjnych technologii - Temicare 2.0" realizują Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum wraz z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie w partnerstwie z Uniwersytetem Medycznym w Greifswaldzie, Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Kliniką Asklepios w Uckermarku i Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia – Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027 i będzie realizowane w okresie od stycznia 2024 r. do grudnia 2026 r.

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego z Nagrodami Ministra Nauki

Amerykańska nagroda wydawnicza dla uczonej z Instytutu Muzykologii