Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badacze z UJ opisali degradowalny polimer, który inaktywuje wirus Zika

Badacze z UJ opisali degradowalny polimer, który inaktywuje wirus Zika

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, Wydziału Chemii UJ oraz Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ wykazali, że jeden z polimerów działa jako skuteczny inhibitor wirusa Zika. Ich praca ukazała się właśnie w "Polymers for Advanced Technologies", recenzowanym czasopiśmie naukowym wydawanym od 1990 roku przez amerykańskie wydawnictwo John Wiley & Sons.


Wirus Zika (ZIKV) jest spokrewniony z wirusami wywołującymi m.in. gorączkę denga, żółtą gorączkę, gorączkę Zachodniego Nilu, kleszczowe zapalenie mózgu czy japońskie zapalenie mózgu. Główną drogą zakażenia człowieka są ukąszenia komarów należących do gatunków z rodzaju Aedes. Wykazują one aktywność w ciągu dnia, w szczególności o poranku oraz późnym popołudniem i występują zarówno na terenach wiejskich, w lasach tropikalnych, jak i w miastach. Chorobie towarzyszą zwykle umiarkowana gorączka, bóle głowy, mięśni lub stawów, bóle zagałkowe, zapalenie spojówek, swędzącą wysypka grudkowa czy złe samopoczucie. Objawy występują zwykle po kilku dniach od ukąszenia komara i zwykle nie trwają dłużej niż tydzień. Do 80 proc. przypadków może mieć przebieg bezobjawowy.

Niestety u niewielkiej części osób zakażenie może prowadzić do Zespołu Guillaina-Barrégo, neuropatii czy zapalenia rdzenia. Jednak szczególnie niebezpieczny jest w przypadku zakażenia kobiet w ciąży, powodując mikrocefalię oraz inne wrodzone nieprawidłowości i zgony u noworodków. Obecnie nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców Polski, jednak zmiany klimatu prowadzą do szybkiego poszerzania się jego zasięgu geograficznego, a pierwsze przypadki notowano już na południu Europy.

"Nasze badania wykazały, że PASNa, degradowalny polimer używany w różnych zastosowaniach biomedycznych, działa jako skuteczny inhibitor ZIKV. Badania mechanistyczne wskazały, że PASNa wiąże się z cząsteczkami ZIKV, a tym samym inaktywuje go. Chociaż trudno sobie na tym etapie wyobrazić dożylne podawanie polimeru, istnieje wiele aplikacji (np. izolacja, identyfikacja, oczyszczanie), w których może być użyteczny" - poinformował w mediach społecznościowych prof. Krzysztof Pyrć, jeden z współautorów pracy.

Autorami artykułu "Polymers as candidates for broad-spectrum antivirals - in vitro inhibition of Zika virus with sodium polyanethole sulfonate" są dr Aleksandra Milewska, Magdalena Górecka, dr Artur Szczepański i prof. Krzysztof Pyrć (Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ), dr Magdalena Obłoza, Aneta Medaj , prof. Maria Nowakowska i prof. Krzysztof Szczubiałka (Wydział Chemii) oraz dr Paweł Botwina i dr Piotr Bonarek (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ).

Polecamy również
Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Widok zawartości stron Widok zawartości stron