Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Antybakteryjny nanomateriał zwyciężył w plebiscycie "Soczewki Focusa"

Dodatek do tworzyw sztucznych mający właściwości przeciwbakteryjne, opracowany na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, uznano za jedną z trzech najciekawszych innowacji polskich wynalazców, które wygrały w plebiscycie "Soczewki Focusa 2014". Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Ideą plebiscytu, organizowanego przez miesięcznik "Focus", jest promocja młodych polskich wynalazców i naukowców, którzy wywarli największy wpływ na rzeczywistość, zmienili sposób postrzegania świata, a swoją pracą sprawiają, że codzienne życie staje się lepsze i łatwiejsze.

W kategorii innowacje medyczne zwyciężył dodatek do tworzyw sztucznych mający właściwości przeciwbakteryjne. Wykorzystuje on nanocząstki srebra, ale jest przyjazny dla środowiska. Materiał może być wykorzystywany m.in. w sprzęcie medycznym. Nowatorskie rozwiązanie opracował zespół naukowców z Wydziału Chemii UJ pod kierunkiem dr. hab. Szczepana Zapotocznego, prof. UJ.

- Już sama nominacja, a w szczególności zwycięstwo naszego wynalazku w konkursie Soczewki Focusa jest dla mnie szczególnym wyróżnieniem, bo wskazuje na zainteresowanie tymi osiągnięciami szerszego grona osób także niebędących naukowcami. Jest to istotne w kontekście planów komercjalizacji naszego wynalazku, do której udało nam się pozyskać dużego partnera przemysłowego jakim jest Grupa Azoty SA. Jestem przekonany, że zwycięstwo w tym konkursie przyczyni się do lepszej rozpoznawalności naszego materiału antybakteryjnego, a w przyszłości ułatwi wejście na rynek tego innowacyjnego produktu - mówi dr hab. Szczepan Zapotoczny, prof. UJ.

W kategorii innowacji informatycznych zwyciężyła aplikacja eFood na Androida i iOS. Z kolei za najlepszą innowację techniczną uznano energooszczędny system ogrzewania i chłodzenia budynków powstały na Politechnice Gdańskiej.

Więcej na temat zwycięskiego wynalazku z Wydziału Chemii UJ można przeczytać TUTAJ.

Zdjęcia: Materiały prasowe organizatorów

Data opublikowania: 14.04.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj