Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Święto Edukacji Narodowej 2015

Święto Edukacji Narodowej 2015

W środę 14 października 2015 roku w auli Auditorium Maximum UJ odbyło się uroczyste posiedzenie senatu z okazji Święta Edukacji Narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem państwowym, świętem oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. Warto dodać, że Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie.

Święto jest okazją do nagradzania osób wyróżniających się w dziedzinie edukacji. Minister Edukacji Narodowej przyznaje nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

Uroczystość otworzył rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Podkreślił, że 14 października jest pamiętną datą w historii Polski, a także, że dzień ten jest radosnym podziękowaniem dla całej społeczności akademickiej. Następnie głos zabrał prorektor ds. kadrowych i finansowych prof. Jacek Popiel, który poprowadził dalszą część święta, w której wojewoda Jerzy Miller oraz małopolski kurator oświaty Aleksander Malczewski w towarzystwie rektora UJ wręczali medale uhonorowanym.

Pliki do pobrania
pdf
Lista osób odznaczonych i uhonorowanych
Zobacz galerię zdjęć

Widok zawartości stron Widok zawartości stron