Uroczystości

Odnowienie doktoratu jednego z najwybitniejszych teatrologów

Odnowienie doktoratu jednego z najwybitniejszych teatrologów

20.04.2021
Poznałem profesora Jana Michalika w 1975 roku, gdy jako student III roku polonistyki miałem zaszczyt uczestniczyć w jego wykładach. Gdyby nie on, to być może nie byłoby mnie w uniwersytecie. Ten moment, kiedy jako rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego mam możliwość odnawiać po 50 latach doktorat profesora Michalika, jest dla mnie niezwykle wzruszający - powiedział prof. Jacek Popiel podczas uroczystości, która we wtorek odbyła się w auli Collegium Novum.
więcej o Odnowienie doktoratu jednego z najwybitniejszych teatrologów
76. rocznica inauguracji pierwszego powojennego roku akademickiego w UJ

76. rocznica inauguracji pierwszego powojennego roku akademickiego w UJ

19.03.2021
19 marca 1945 roku w auli Collegium Novum UJ odbyła się pierwsza po zakończeniu okupacji hitlerowskiej inauguracja roku akademickiego. W 76. rocznicę tego wydarzenia złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą umieszczoną na drugim piętrze tegoż gmachu.
więcej o 76. rocznica inauguracji pierwszego powojennego roku akademickiego w UJ

25.01.2021
- Obowiązkiem środowiska akademickiego jest przekazywanie kolejnym pokoleniom autentycznych świadectw o tragicznych wydarzeniach. Nasza misja ma znaczenie tym donioślejsze, że krąg bezpośrednich, naocznych świadków Zagłady kurczy się z roku na rok. Stajemy się w ten sposób strażnikami pamięci, którzy muszą ją pielęgnować dla przyszłych pokoleń – powiedział rektor UJ prof. Jacek Popiel w nagraniu, które otwiera sesję poświęconą pamięci ofiar i ocalałym z Holokaustu.
więcej o Uniwersytet Jagielloński upamiętnia rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

10.11.2020
Medal "Plus Ratio Quam Vis", najwyższe odznaczenie przyznawane przez Uniwersytet Jagielloński wręczane jest osobie szczególnie zasłużonej za działalność i dokonania dla dobra wspólnoty akademickiej, wyjątkowe zaangażowanie w sprawy życia akademickiego, realizowanie w praktyce wartości zgodnie z ideami humanizmu, tolerancji, w duchu szacunku dla prawdy, poszanowania praw i godności człowieka oraz szczególne uwrażliwienie za losy całej wspólnoty ludzkiej.
więcej o Nie siłą, lecz rozumem rozjaśnia się ciemności. UJ honoruje ks. Adama Bonieckiego
81. rocznica akcji przeciwko krakowskim profesorom. UJ oddaje hołd ofiarom

81. rocznica akcji przeciwko krakowskim profesorom. UJ oddaje hołd ofiarom

06.11.2020
6 listopada społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z członkami pozostałych krakowskich uczelni wspomina zmarłych profesorów. Uroczystości, które od 6 lat obchodzone są jako Akademicki Dzień Pamięci, wyrosły z potrzeby upamiętnienia ofiar Sonderaktiom Krakau - przeprowadzonej 6 XI 1939 podstępnej akcji gestapo, w wyniku której 183 profesorów krakowskich uczelni zesłało uwięzionych i wywiezionych do obozu koncentracyjnego.
więcej o 81. rocznica akcji przeciwko krakowskim profesorom. UJ oddaje hołd ofiarom