Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W Collegium Maius UJ odbyło się doroczne śniadanie profesorskie

W Collegium Maius UJ odbyło się doroczne śniadanie profesorskie

Tradycja śniadań profesorskich, nawiązująca do wspólnych spotkań i posiłków krakowskich uczonych w Stubie Communis Collegium Maius, kultywowana jest od roku 2000. Spotkania odbywają się co roku dla uczczenia rocznicy wydania 26 lipca 1400 roku przez króla Władysława Jagiełłę przywileju odnowienia Akademii Krakowskiej.

 

Przybyłych gości – profesorów, rektorów krakowskich uczelni, przedstawicieli władz miasta, instytucji naukowych i korpus dyplomatyczny, powitał rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy, którą zebrani uczcili pamięć ofiar wczorajszego zamachu terrorystycznego w Nicei. - Wczorajsza tragedia, która wydarzyła się podczas obchodów święta narodowego Francji, jeszcze raz ukazuje nam jak absurdalna jest nasza rzeczywistość. W tych dniach cała Europa musi być razem. Sukcesem zamachowców byłoby, gdybyśmy zaczęli się bać, zmienili swoje zasady i obyczaje - mówił rektor. Zacytował także fragment tekstu piosenki Andrzeja Sikorowskiego „Lekcja religii":

Bo choć zwariował dawno świat
i coraz częściej bratu brat
szykuje kulę
To w moim oknie płomień drży
i ściganego u swych drzwi
zawsze przytulę

Głównym punktem śniadania profesorskiego jest każdego roku wykład, o wygłoszenie którego tym razem poproszony został prof. Andrzej Białas – honorowy profesor UJ i prezes Polskiej Akademii Umiejętności. Tytuł wystąpienia brzmiał „Natura boi się próżni". Prof. Białas w swoim wykładzie przedstawił ewolucję rozumienia pojęcia próżni.

Pytania o istnienie i naturę miejsca, gdzie niczego nie ma, towarzyszyło filozofom i naukowcom od wieków. Arystoteles podał szereg argumentów za tym, że próżnia nie może istnieć, z których najistotniejszy z punktu widzenia fizyki był ten o niemożliwości istnienia ruchu w próżni. Zauważył rzecz fundamentalną – w próżni wszystkie miejsca muszą być takie same, zatem próżnia posiada symetrię. Ruch ciała w próżni jest niemożliwy, nie ma bowiem wyróżnionego kierunku, w którym ruch mógłby zachodzić. Poglądy Arystotelesa przetrwały przez stulecia. Wraz z odkryciem atomowej struktury świata, próżnia stała się jednak niezbędnym elementem jego opisu. Fizycy potwierdzili, że otaczająca nas materia rządzona jest przez jedną, fundamentalną zasadę symetrii, z niej wynikają wszystkie oddziaływania podstawowe. Po tysiącleciach nauka zrealizowała program Platona, potwierdzając jego hipotezę, że podstawą zrozumienia świata jest symetria. Pojawił się za to inny problem -  okazało się, że pusta przestrzeń nie jest symetryczna, próżnia nie jest zatem całkowicie pusta, coś w niej jest. Odpowiedź na pytanie przyniosły dopiero badania prowadzone w wielkim zderzaczu hadronów (LHC), które dowiodły istnienia bozonu Higgsa. Nie jest to po prostu „kolejna cząstka elementarna", ale najbardziej pod-stawowa ze wszystkich cząstek – cząstka odpowiadająca za naturę czasoprzestrzeni, w której umieszczony jest nasz świat.

Dziękując za wygłoszenie wykładu, rektor UJ prof. Wojciech Nowak złożył prof. Andrzejowi Białasowi najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się osiemdziesiątych urodzin, które przypadają 26 lipca. Urodzinowe gratulacje, tak jak i  spotkanie na dziedzińcu Collegium Maius UJ, przypadły w tym roku wcześniej, aby uniknąć kolizji z terminem mających odbyć się w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

Na zakończenie śniadania profesorskiego ustępujące władze rektorskie podziękowały społeczności akademickiej za ostatnie cztery lata wspólnej pracy.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Widok zawartości stron Widok zawartości stron