Ambasador RPA na Uniwersytecie Jagiellońskim

1 grudnia 2015 r. Uniwersytet Jagielloński odwiedził ambasador Republiki Południowej Afryki w Polsce Simon Jabulani Ntombela.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Następnie dyplomata został przyjęty w Collegium Novum przez rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka. W spotkaniu uczestniczyli również dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych prof. Bogdan Szlachta oraz dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych prof. Robert Kłosowicz. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim planów i perspektyw rozwoju współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim i uczelniami południowoafrykańskimi. Po wizycie u rektora, ambasador udał się do Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, gdzie wygłosił wykład pt. "International Policy of South Africa", będący częścią cyklu Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne (Jagiellonian Diplomatic Encounters).

W wykładzie Simon Jabulani Ntombela omówił genezę polityki RPA, wywodząc jej zasadnicze założenia z głęboko zakorzenionych w południowoafrykańskiej tradycji wierzeń i przekonań, dotyczących zarówno pochodzenia oraz umocowania władzy, jak i relacji międzyludzkich. Następnie Gość przedstawił w skrócie historię najnowszą RPA, poczynając od zawiązania się Unii Południowoafrykańskiej w 1910 roku, poprzez lata walki narodowowyzwoleńczej, której sam był aktywnym uczestnikiem, aż po przełomowy 1994 rok. Prezentując podstawowe założenia polityki zagranicznej RPA podkreślił zaangażowanie swego kraju w liczne wielostronne inicjatywy polityczno-gospodarcze, których celem jest działalność na rzecz rozwoju regionu oraz umacnianie pozycji Afryki w relacjach z innymi częściami świata. Zwrócił także uwagę na konieczność niwelowania różnic materialnych pomiędzy poszczególnymi państwami Afryki, stwierdzając, że jest to jeden z najważniejszych celów polityki zagranicznej RPA. W konkluzji wykładu JE Simon Jabulani Ntombela wspomniał również o konieczności dalszego kształtowania współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy naszymi dwoma krajami. Współpraca taka ma ogromne szanse szybkiego i harmonijnego rozwoju, gdyż – jak stwierdził Gość – „nasze serca biją w jednym rytmie".

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim