Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jubileuszowy koncert Chóru Akademickiego UJ "Camerata Jagellonica"

Jubileuszowy koncert Chóru Akademickiego UJ

W 2006 roku do istniejącego od 1878 roku męskiego Krakowskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego dołączyły: Żeński Chór Akademicki UJ i Chór Akademicki UJ "Camerata Jagellonica", który jest chórem mieszanym. Dziesiątą rocznicę tego wydarzenia uczczono specjalnym koncertem, który odbył się 30 października w Filharmonii Krakowskiej.

Z okazji jubileuszu trzy chórzystki: Dagmara Frankiewicz-Sysuła, Arleta Wołos i Maria Wołoszyn otrzymały złote zawieszki Żeńskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz listy gratulacyjne od rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka za wyjątkowe zasługi dla uniwersyteckich chórów.

Rektor wręczył również listy z podziękowaniami chórzystkom, których praca i zaangażowanie w sposób szczególny przyczyniły się do sukcesów chórów. Uhonorowane zostały: Maria Janik, Aneta Karcz, Joanna Kempińska, Agnieszka Krzystolik, Magda Kuźmińska, Marta Mroczek, Natalia Ogrodniczuk, Żaneta Polak, Amelia Rams i Joanna Rams.

Listy gratulacyjne z rąk prof. Wojciecha Nowaka otrzymali także dyrygenci oraz akompaniatorzy Chóru Akademickiego UJ "Camerata Jagellonica" i Żeńskiego Chóru Akademickiego UJ: dr hab. Włodzimierz Siedlik, Janusz Wierzgacz, Oleg Sznicar oraz Anita Pyrek-Nąckiewicz. 

Na zakończenie gratulacje od rektora UJ wraz z najlepszymi życzeniami dla chórów przyjął kierownik zespołu Filip Moszner. 

Glównym punktem programu koncertu było wykonanie przez Chór Akademicki UJ "Camerata Jagellonica", solistów oraz muzyków Grupy Dętej Blaszanej i Perkusyjnej Orkiestry Filharmonii Krakowskiej utworów "Ojczyzna" Feliksa Nowowiejskiego oraz "Gloria" Johna Ruttera. W programie znalazły się takż utwory Józefa Świdra, Krzysztofa Pendereckiego i Romualda Twardowskiego. Chórami dyrygowali Włodzimierz Siedlik, Oleg Sznicar i Janusz Wierzgacz.

Od momentu powstania chór "Camerata Jagellonica" działał pod batutą dr. hab. Włodzimierza Siedlika. Od października 2013 roku dyrygentem i osobą odpowiedzialną za przygotowanie artystyczne zespołu jest Janusz Wierzgacz. Akompaniatorem chóru jest Oleg Sznicar (dyrygent Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ). Chór "Camerata Jagellonica" przejął z czasem obowiązki reprezentacyjnego chóru uniwersyteckiego, zapewniając oprawę muzyczną najważniejszych wydarzeń mających miejsce na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas licznych koncertów - zarówno w Polsce jak i za granicą - program artystyczny przygotowywany jest w taki sposób, aby dać okazję do zaprezentowania się wszystkim trzem chórom.

Do najważniejszych sukcesów chóru "Camerata Jagellonica" można zaliczyć: II miejsce i "Złotą Strunę" zdobytą w Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach (2016), udział w festiwalu "China Shanghai International Arts Festival" (2009), udział w festiwalu "Cracovia Sacra" (2010), dwukrotny udział w festiwalu "Cori d’Europa" w Udine (2012, 2015), udział w festiwalu "Meeting of Student Choirs" w Błagojewgradzie i Sofii (2015). Ponadto chór Camerata Jagellonica nagrał i wydał kilka płyt, m.in. "Pieśń Rodzin Katyńskich" H. M. Góreckiego (2008), "Uniwersytet Jagielloński Janowi Pawłowi II" z utworami "Missa pro Pace" i "Ojczyzna" F. Nowowiejskiego (2011) oraz płytę z polskimi kolędami "W Dzień Bożego Narodzenia" (2015). W 2014 roku chór wziął udział w prawykonaniu utworu Jana A. P. Kaczmarka "Universa – opera otwarta", napisanego z okazji Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2016 roku chór uczestniczył w multiwidowisku "FLOW", przedstawiającym historię Wrocławia XX wieku, jednym z głównych wydarzeń organizowanych w ramach "Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016".

Żeński Chór Akademicki UJ w pierwszych latach swej działalności prowadzony był przez siostrę Adriannę Miś (2006-2007) oraz Annę Gertner (2007-2010). Od lutego 2010 roku dyryguje nim Janusz Wierzgacz. Asystentem dyrygenta i akompaniatorem chóru jest Anita Pyrek-Nąckiewicz. Chór uczestniczył w licznych festiwalach muzycznych, takich jak m.in. "Cracovia Sacra" (2011) czy "25. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich" (2013), gdzie swoim śpiewem uświetnił mszę świętą inaugurującą festiwal, brał udział w nagraniach fonograficznych, a w 2012 roku wywalczył II miejsce w XV Małopolskim Konkursie Chórów "O złotą strunę" w Niepołomicach.

Pliki do pobrania
pdf
Program koncertu jubileuszowego
Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Świat kompozytorskich szkiców i autografów w Bibliotece Jagiellońskiej
Ekspozycja dotycząca Sonderaktion Krakau na wystawie w MOCAK-u
Otwarcie wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej
Włochy w obiektywie socjologa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj