IV Dyktando Krakowskie: Zwycięzca popełnił tylko 5 błędów

03.03.2018
"Dolnołużyczanin z Chociebuża", "pokrzewka piegża", "ekstrahumor", "stretch w kolorze écru", "strzeżcież się chytrzy" czy "chałturzący niby-hażanin" - to tylko niektóre z pułapek językowych, które czyhały na uczestników IV Dyktanda Krakowskiego. Arcytrudny tekst zatytułowany "Barbarzyńcy w ogrodzie, czyli komu bije dzwon" tradycyjnie przygotowała dr hab. Mirosława Mycawka z Wydziału Polonistyki UJ. Krakowskim Mistrzem Ortografii został Arkadiusz Kleniewski.
więcej o IV Dyktando Krakowskie: Zwycięzca popełnił tylko 5 błędów
W Akademii Ignatianum wręczono Nagrody im. ks. Stanisława Musiała
nagrody

W Akademii Ignatianum wręczono Nagrody im. ks. Stanisława Musiała

02.03.2018
Za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej nagrodzono teologa ks. prof. Michała Czajkowskiego, a za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko- i polsko-żydowskiej katechetkę Urszulę Antosz-Rekucką. Uroczystość odbyła się 2 marca, w auli im. ks. Grzegorza Piramowicza Akademii Ignatianum, w przededniu rocznicy śmierci patrona nagrody.
więcej o W Akademii Ignatianum wręczono Nagrody im. ks. Stanisława Musiała
Nowa karetka neonatologiczna dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

02.03.2018
Dzięki wsparciu, Ministerstwa Zdrowia, Fundacji Tesco i Fundacji „O Zdrowie Dziecka” nowa karetka neonatologiczna została przekazana do użytku Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie. Każdego roku ambulans będzie ratował życie i zdrowie około 400 wcześniaków i noworodków.
więcej o Nowa karetka neonatologiczna dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego
Urolodzy z Prokocimia mogą endoskopowo usuwać kamienie moczowe

01.03.2018
W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu (USD) można już endoskopowo leczyć kamicę moczową u małych pacjentów. Do placówki trafił laser holmowy dedykowany do procedur urologicznych. Zakup wartego prawie 120 tys. zł urządzenia był możliwy dzięki dotacji Ministerstwa Zdrowia. Pierwszy zabieg usunięcia kamieni z pęcherza moczowego wykonał dziś u 6-letniego chłopca zespół
prof. Rafała Chrzana, kierownika Oddziału Urologii USD.
więcej o Urolodzy z Prokocimia mogą endoskopowo usuwać kamienie moczowe
Stypendia Fulbrighta dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

01.03.2018
Rada Stypendiów Zagranicznych J. Williama Fulbrighta zaakceptowała listę osób nominowanych do stypendiów Fulbrighta z Polski na rok akademicki 2018/2019. W gronie zwycięzców znaleźli się studenci, doktoranci i nauczyciele akademiccy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy otrzymają stypendium finansujące pierwszy rok studiów graduate, zrealizują własne projekty badawcze lub badawczo-dydaktyczne w amerykańskich uczelniach.
więcej o Stypendia Fulbrighta dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ