Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Anna Słupianek: Archeolog na Dzikim Zachodzie

Anna Słupianek: Archeolog na Dzikim Zachodzie

Anna Słupianek studiuje archeologię. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół Ameryki Północnej. Bierze udział w pracach badawczych prowadzonych w Kolorado w ramach Polskiego Projektu Archeologicznego Sand Canyon-Castle Rock. Obecnie jest studentką ostatniego roku studiów magisterskich, ale swoją pasję naukową planuje nadal kontynuować na UJ.

Dlaczego archeologia?

Jeszcze przed studiami, po wyjeździe na pierwsze praktyki, wiedziałam, że to jest to!

Zawsze interesowały mnie zagadnienia związane z szeroko rozumianymi kulturami starożytnymi. Jako licealistka byłam też pasjonatką historii. Jestem z Tarnowa, więc z powodu bliskości Krakowa zdecydowałam się na studiowanie na UJ. Po zapoznaniu się z ofertą i możliwościami, jakie dają konkretne studia, wybrałam archeologię. Nie żałuję wyboru. Jeszcze przed studiami, po wyjeździe na pierwsze praktyki, wiedziałam, że to jest to!

Działalność w organizacjach studenckich

Udzielam się w Kole Naukowym Studentów Archeologii UJ, w sekcji Nowego Świata. Wynika to z tego, że ukierunkowana jestem na archeologię Ameryki. Głównie skupiam się na terenach Ameryki Północnej, tzw. Południowego Zachodu, określanego przez niektórych zabawnie mianem Dzikiego Zachodu. Uczestniczę w cotygodniowych spotkaniach oraz w warsztatach rysowniczych, ponieważ bardzo ważnym elementem pracy archeologa jest dokumentowanie zabytków znalezionych na stanowiskach. Cenna jest zatem możliwość podszkolenia się w technikach rysowniczych. W ramach działalności koła organizujemy, jak ja to nazywam – „wykłady studentów dla studentów", podczas których uczestnicy mają szansę zaprezentowania interesujących ich zagadnień albo przedstawienia swoich wstępnych badań. Członkowie koła biorą udział w różnego rodzaju wydarzeniach – angażujemy się w coroczny Festiwal Nauki, organizujemy warsztaty archeologiczne, wydajemy swoje czasopismo archeologiczne „Menhir".

Ulubione zajęcia

W Zakładzie Archeologii Nowego Świata Instytutu Archeologii UJ od 2011 roku realizowany jest polski Projekt Archeologiczny Sand Canyon-Castle Rock , którego kierownikiem jest dr Radosław Palonka. Dzięki niemu i jego staraniom możliwe są wyjazdy badawcze do USA, gdzie w południowo-zachodniej części Kolorado (region Mesa Verde) badamy kulturę Pueblo.W tym roku już drugi raz pojadę do USA, aby wziąć udział w tym projekcie (więcej o projekcie wkrótce na stronie nauka.uj.edu.pl).

W ramach studiów w Instytucie Archeologii możliwe są wyjazdy do wielu krajów świata, m.in. Gwatemali, USA, Egiptu, na Cypr, gdzie studenci zainteresowani konkretną tematyką mają szansę zdobyć szerszą wiedzę na temat interesujących ich zagadnień i podszkolić warsztat archeologa. W ramach praktyk studenckich prowadzone są również badania na wielu interesujących stanowiskach na terenie Polski, m.in. w Obłazowej, Siedlęcinie, Maszkowicach, Michałowicach, Ojcowie oraz wielu innych.

Poza tym nasze koło naukowe organizuje liczne objazdy naukowe. W tym roku sekcja nowego świata  zorganizowała kilkudniowy wyjazd do Londynu. Zwiedzaliśmy różne muzea, w tym także Muzeum Archeologii Egipskiej Petriego i British Museum, gdzie naszej koordynatorce udało się nawiązać kontakt z  kustoszem,  zajmującym  się naukowo kolekcjami związanymi z archeologią Nowego Świata. Znalazł dla nas czas, aby dokładnie opowiedzieć o zbiorach oraz o zarządzaniu kolekcją.

Mentorzy

W ciągu pięciu lat studiów poznałam wiele charyzmatycznych postaci, ciężko jest wybrać jedną osobę. Z racji moich zainteresowań z wielkim zaciekawieniem słuchałam wykładów dr. Radosława Palonki i dr. hab. Jarosława Źrałki , którzy opowiadali nam m.in.  jak rozpoczynali prace nad swoimi projektami – odpowiednio w Kolorado i w Gwatemali. Na przykładzie swoich doświadczeń pokazywali studentom, ile pracy wymaga  realizacja projektu badawczego. Niesamowitą, godną naśladowania osobowością i wykładowcą, na którego wszyscy patrzą z podziwem, jest też prof. Janusz Kozłowski prowadzący badania w wielu krajach, m.in. na Karaibach.

Zainteresowania i pasje poza archeologią

Moim hobby jest fotografia. Nigdy nie miałam szansy zająć się nią profesjonalnie, jestem bardziej samoukiem. Czasami, zachęcona pozytywnym słowem koleżanek i kolegów, wykorzystuję swoje umiejętności robiąc zdjęcia podczas wyjazdów naukowych.

Studia, studia i po studiach

Zastanawiałam się oczywiście nad tym, co będę robić po studiach. Myślę, że podejmę studia doktoranckie na UJ, gdzie chciałabym kontynuować to, czym do tej pory się zajmowałam naukowo.

Polecamy również
Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Archiwalne mapy okazują się pomocne w identyfikacji cennych przyrodniczo lasów

Archiwalne mapy okazują się pomocne w identyfikacji cennych przyrodniczo lasów

Badaczka z UJ nagrodzona w prestiżowym konkursie Royal Society of Edinburgh

Badaczka z UJ nagrodzona w prestiżowym konkursie Royal Society of Edinburgh

Zakończyła się rejestracja na studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie w UJ

Zakończyła się rejestracja na studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie w UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron