Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Katarzyna Kita: Neurobiologia - pasja realizowania nauki

Katarzyna Kita: Neurobiologia - pasja realizowania nauki

Katarzyna jest studentką pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku neurobiologia Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Według Katarzyny, neurobiologia jest jedną z najszybciej rozwijających się obecnie dziedzin nauk przyrodniczych. Jako unikatowy kierunek studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim istnieje od 2008 roku. Znana pod ang. terminem neuroscience, jest przede wszystkim nauką interdyscyplinarną. Obejmuje biologię, biochemię, farmakologię z anatomią i fizjologią, a także psychologię i elementy nauk medycznych. Warto nadmienić, że Uniwersytet Jagielloński ma pewną renomę, jest znany na całym świecie, o czym Katarzyna przekonała się szukając praktyk zagranicznych. Te argumenty przekonały ją do wyboru neurobiologii.

Katarzyna często wyjeżdża na zagraniczne staże. Obecnie odbywa praktyki w ramach programu Erasmus w Instytucie Neurologii przy University College London. Rok temu uczestniczyła w stażu w Rutgers University pod Nowym Jorkiem, a dwa lata temu w prestiżowym Kings College London.

- Chcę się rozwijać i zdobywać jak najwięcej doświadczenia praktycznego, jestem głodna wiedzy i nowych doświadczeń. W czasie wakacji nie tracę czasu, to zwykle wtedy podejmuję projekty zagraniczne. Kontaktuję się z profesorami i uniwersytetami, które prowadzą intersujące mnie badania i zwracam się z pytaniem, czy mogę uczestniczyć w projektach naukowych jakie obecnie realizują. Zwykle rozmowy rekrutacyjne są przeprowadzane za pomocą programu skype, gdzie przedstawiam wyniki swojej pracy, dotychczasowe doświadczenie i referencje. Poliglotą nie jestem, ale znam język angielski na takim poziomie, że spokojnie daję sobie radę. Neuro-naukowcy są bardzo pomocni i otwarci, jeśli natrafię na problem ze słownictwem, to wyjaśniają. Trzeba przyznać, że na całym świecie język nauki jest taki sam. W związku z tym badania i pracę laboratoryjną, nawet po studiach w Polsce, można spokojnie realizować na całym globie – opowiada.

Katarzyna lubi także angażować się w organizację i udział w wydarzeniach przy Instytucie Zoologii, np. Noc Biologa. Udziela się przy Krakowskich Tygodniach Mózgu, odbywających się w ramach międzynarodowego Brain Awarness Week.  Działa także w kole naukowym Neuronus, a artystycznie realizuje się śpiewając w chórze akademickim Camerata Jagellonica. Jest bardzo zdyscyplinowana, co pozwala jej dobrze organizować swój czas i godzić różne aktywności.

- Jestem ekstrawertykiem, lubię spotykać się ze znajomymi i poznawać nowych ludzi.  Staram się być pomocna i często jako pierwsza wyciągam rękę do obcych. Oprowadzam obcokrajowców po Krakowie, ponieważ uwielbiam to miasto. Jednym z moich ulubionych zajęć na wyjazdach jest zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc. Zawsze wtedy mam przy sobie przewodnik i odwiedzam wszystkie zakątki warte zobaczenia – mówi Katarzyna.

- Osobą będącą dla mnie inspiracją jest profesor ze Stanów Zjednoczonych, z którą miałam przyjemność pracować podczas jednej z praktyk. Przede wszystkim jest ona bardzo otwarta i energiczna. Potrafi pogodzić wszystkie dziedziny życia. Oprócz swojej pracy dydaktycznej i naukowej, zarządzania projektami i ludźmi w laboratorium, znajduje czas na życie prywatne. Wychowuje dzieci, a w wolnym czasie jest instruktorką crossfit. Niesamowite, że jest w stanie to wszystko pogodzić! W przyszłości też chciałabym prowadzić zbilansowane życie - oprócz mojej pasji realizowania nauki, chciałabym mieć  dzieci i znaleźć czas, by rozwijać się artystycznie – opowiada.

Na całym świecie język nauki jest taki sam. W związku z tym badania i pracę laboratoryjną, nawet po studiach w Polsce, można spokojnie realizować na całym globie

Katarzyna pisała licencjat doświadczalny w Katedrze Histologii Collegium Medicum, a obecnie kontynuuje tam przygotowanie pracy magisterskiej. Dzięki współpracy pomiędzy wydziałami UJ, studenci neurobiologii mogą realizować swoje zajęcia m.in. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydziale Chemii oraz Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej, gdzie zajęcia z psychologii pozwalają im odkryć psychologiczną stronę człowieka: mózg i zachowanie.

- Mam duże wsparcie na UJ od mojej promotor i grupy badawczej w Collegium Medicum, z którą współpracuję. Mimo mojego młodego wieku ufają mi, bo wiedzą, że można na mnie polegać. W każdy eksperyment, choć nie zawsze zwieńczony sukcesem, wkładam serce i realizuję go na 100%. Stąd też biorą się pozytywne referencje i kolejne międzynarodowe współprace. Określone wsparcie finansowe uzyskuję dzięki projektom, w których biorę udział – dodaje na zakończenie Katarzyna.

Polecamy również
Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Archiwalne mapy okazują się pomocne w identyfikacji cennych przyrodniczo lasów

Archiwalne mapy okazują się pomocne w identyfikacji cennych przyrodniczo lasów

Badaczka z UJ nagrodzona w prestiżowym konkursie Royal Society of Edinburgh

Badaczka z UJ nagrodzona w prestiżowym konkursie Royal Society of Edinburgh

Zakończyła się rejestracja na studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie w UJ

Zakończyła się rejestracja na studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie w UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron