Jubileusz 20-lecia Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ

Z udziałem rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka odbyły się w środę 11 maja obchody jubileuszu 20-lecia Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego (WZiKS UJ). Podczas uroczystego posiedzenia Rady Wydziału w auli im. prof. Michała du Valla przypomniano najważniejsze fakty historyczne oraz wymieniono szereg sukcesów, jakie przez dwie dekady udało się odnieść.

- To były dobre lata. Jak w każdym ludzkim działaniu, można w tym widzieć fortunny zbieg okoliczności czy szczęśliwy traf, lecz także, a może przede wszystkim, wynik zespołowego działania, życzliwości i wzajemnego zrozumienia, zarówno wewnątrz organizacji, jak i w otoczeniu - mówił, podsumowując swoją drugą kadencję, dziekan WZiKS UJ dr hab. Jacek Ostaszewski, prof. UJ.

Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ powstał w 1996 r. Obecnie składa się z 13 jednostek: 7 instytutów, 3 samodzielnych katedr, Pracowni Multimedialnej i Komputerowej, Pracowni Radiowej, Biblioteki Wydziałowej oraz Centrum Edukacji Służb Publicznych i Administracji. Zespół pracowników naukowo-dydaktycznych liczy 260 osób, w tym 89 profesorów i doktorów habilitowanych, a także 151 adiunktów, asystentów i wykładowców. Kadrę uzupełnia 80 osób zatrudnionych na stanowiskach administracyjnych, bibliotecznych i techniczno-informatycznych.

Wydział kształci na 7 kierunkach w zakresie: zarządzania, ekonomii, zarządzania kulturą i mediami, filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach, elektronicznego przetwarzania informacji, dziennikarstwa i komunikacji społecznej, psychologii, polityki społecznej oraz informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. W ofercie edukacyjnej, oprócz studiów trzystopniowych, posiada także 10 programów studiów podyplomowych i kursy w języku angielskim.

- Miarą naszego sukcesu w prowadzeniu działalności dydaktycznej jest fakt, że nie odczuliśmy skutków niżu demograficznego, utrzymując rokrocznie liczbę 7,5 tys. studentów pierwszego i drugiego stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Dynamicznie rozwijają się także studia doktoranckie, których liczba uczestników w perspektywie pięciu lat uległa praktycznie podwojeniu, ze 121 studentów stacjonarnych studiów doktoranckich w roku 2011 do 235 w roku 2015. Czynnikiem rozwojowym studiów trzeciego stopnia są nabyte uprawnienia akademickie, umożliwiające uruchomienie, obok prowadzonych studiów w dziedzinie nauk humanistycznych i studiów w dziedzinie nauk społecznych, nauk ekonomicznych od przyszłego roku akademickiego - mówi dr hab. Jacek Ostaszewski, prof. UJ.

Potwierdzeniem wysokiego potencjału jednostek naukowych WZiKS UJ są wyniki kompleksowych analiz, jakie przeprowadzono w ostatnich latach. Wydział uzyskał ministerialną kategorię „A" pod względem jakości prowadzenia badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych oraz ocenę wyróżniającą Polskiej Komisji Akredytacyjnej, co potwierdziło zrealizowanie założeń integracji organizacyjnej i fortunność idei interdyscyplinarności. W ubiegłorocznym rankingu Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" wysoko oceniono także poszczególne kierunki studiów: psychologię (1. miejsce, prowadzoną wspólnie z Wydziałem Filozoficznym UJ), dziennikarstwo i komunikację społeczną (2. miejsce), zarządzanie (4. miejsce) i ekonomię (8. miejsce).

- Nie są to jedyne nasze spektakularne dokonania. Corocznie organizowany jest plebiscyt MediaTory, w którym studenci dziennikarstwa z całej Polski honorują ludzi mediów, których uznają za swoje autorytety. Z kolei studenci Instytutu Kultury w tym roku już po raz czwarty, w ramach włączenia się do projektu rewitalizacji postindustrialnej przestrzeni Krakowa, organizują Festiwal Kultury i Mediów "Polikultura". Z wydarzeń powiązanych z działalnością organizacyjno-dydaktyczną odnotować należy też utworzenie radia internetowego UJOT FM - podkreśla dziekan WZiKS UJ.

Siedzibą Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ od 2009 r. jest nowy budynek, zlokalizowany na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mieszczą się w nim nowoczesne sale dydaktyczne, laboratoria i pracownie komputerowe oraz profesjonalne studio telewizyjne i radiowe.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej