перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Kalendarz

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

грудня 2017

20171205
попередній тиждень
наступний тиждень

"Drugi oddech awangardy" - spotkanie w Bibliotece Jagiellońskiej

Дата: 05.12.2017
Час початку: 18.30
Місце: Biblioteka Jagiellońska, sala konferencyjna (wejście od ul. Oleandry 3)
організатор: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska
"Drugi oddech awangardy"  - spotkanie w Bibliotece Jagiellońskiej

Spotkanie w ramach Salonu Literackiego "Jagiellonki" będzie połączone z promocją książki dr. Jakuba Kornhausera pt. "Awangarda. Strajki, zakłócenia, deformacje" oraz książek z serii awangarda/rewizje Wydawnictwa UJ.

 

 

W dyskusji udział wezmą:

  • dr hab. Jerzy Borowczyk (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu);
  • dr Michalina Kmiecik (Ośrodek Badań nad Awangardą UJ);
  • dr Jakub Kornhauser (Ośrodek Badań nad Awangardą UJ).

Spotkanie poprowadzi dr Karolina Czerska (Wydział Polonistyki UJ).

Z recenzji dr. hab. Adriana Glenia:

Książka "Awangarda. Strajki, zakłócenia, deformacje" jest podsumowaniem pewnego etapu poszukiwań niezwykle utalentowanego i twórczego krakowskiego badacza młodego pokolenia. Stanowi istotny głos porządkujący wiele zagadnień ważnych dla współczesnego dyskursu poświęconego awangardzie. Studium Jakuba Kornhausera to interesująca próba restytucji myślenia o awangardowości jako o stałym i potencjalnym napięciu budowanym przez trzy główne wedle Autora (a zaczerpnięte z pism Kästnera i Bretona), postawione w podtytule pracy, pojęcia. Mogą one być tyleż zjawiskami porządkującymi materiał literatury powstającej w kręgach awangardy, ileż swoiście pojmowanymi kluczami do rozumienia różnorakich odmian współczesnej twórczości eksperymentalnej.

Autor podzielił książkę na dwa czytelne działy, w których dominuje inny rodzaj monograficznego ujęcia. Raz śledzimy diachroniczny obraz ewolucji kluczowych dla awangardyzmu pojęć (np. motyw miasta, zjawisko eksperymentu czy problem hiperksięgi), aby w kolejnej części oglądać z bliska, w ujęciu synchronicznym, punktowym, momenty krystalizowania się idei i tematów surrealizmu czy dadaizmu u istotnych autorów związanych z kręgiem awangard. Analizy dotyczą zarówno prekursorów (Witkacy), koryfeuszy (m.in. Tzara, Kolář czy Todorović), jak i tych twórców, u których w przekonujący sposób dowodzi Kornhauser istnienia wielu inspiracji awangardowych – jak dzieje się to u Zbigniewa Herberta. Jestem przekonany, że Autor dostarczy satysfakcji lekturowej nie tylko specjalistom, lecz także szerszemu gronu czytelników interesujących się problemem ewolucji i transformacji zjawisk literackich powiązanych awangardowymi tropami.

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту