перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Profesor Candan Badem pierwszym w Polsce stypendystą SAR

Profesor Candan Badem pierwszym w Polsce stypendystą SAR

Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie na podstawie porozumienia z 20 lipca ub.r. rozpoczął realizację Programu Rezydencji w ramach międzynarodowej sieci Scholars at Risk (SAR). Na początku grudnia 2020 przyjął pierwszego w Polsce stypendystę SAR - prof. Candana Badema, znanego tureckiego historyka, którego w ostatnich latach dotknęły represje w związku z falą zwolnień na tamtejszych uniwersytetach.

- Jestem wdzięczny sieci Scholars at Risk za jej działalność niosącą pomoc i wsparcie prześladowanym, wygnanym i w inny sposób represjonowanym naukowcom z całego świata. Jestem szczęśliwy, że udało mi się trafić do pięknego Krakowa. Zamierzam kontynuować tu moje badania i nawiązać współpracę z polskimi akademikami. Chciałbym również, o ile to będzie możliwe, dotrzeć do zbiorów polskich archiwów. Jestem niezmiernie wdzięczny władzom Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutowi Kultury Willa Decjusza za umożliwienie mi pobytu i pracy naukowej – mówił prof. Badem po swoim przyjeździe do Willi Decjusza.

Prof. Candan Badem, nie mogąc bezpiecznie kontynuować swojej pracy i działalności badawczej w Turcji, uzyskał pomoc właśnie w ramach programu Scholars at Risk. Wsparcia i schronienia prześladowanemu naukowcowi udzielili Instytut Kultury Willa Decjusza, miasto Kraków oraz Uniwersytet Jagielloński. 

- Kraków jest miastem otwartym, miastem wolności słowa i wolności artystycznej. Od wielu lat jesteśmy też miastem schronienia dla prześladowanych twórców, a od dekady należymy prestiżowej sieci ICORN, w Radzie Dyrektorów której zasiada nasz przedstawiciel. Rola miasta schronienia zobowiązuje nas do tworzenia dogodnych warunków dla wolności słowa, wyrazu artystycznego i form wypowiedzi. Realizujemy tę ideę we współpracy z krakowskimi instytucjami kultury oraz ośrodkami akademickimi. Dlatego cieszę się, że Willa Decjusza jest naturalnym azylem dla twórców, pisarzy, artystów rezydentów, a współpraca na linii: miasto – Instytut Kultury Willa Decjusza – Uniwersytet Jagielloński realizuje tak ważną ideę wolności sztuki i nauki – podkreśla Jacek Majchrowski, prezydent Miasta Krakowa.

Tureckiego historyka powitał w uniwersyteckiej społeczności rektor UJ prof. dr hab. Jacek Popiel: - Cieszę się, że ten ważny projekt wspierający naukowców jest realizowany w praktyce. Naszego pierwszego stypendystę - prof. Candana Badema, specjalistę z dziedziny nauk humanistycznych – witam na Uniwersytecie Jagiellońskim i życzę owocnego pobytu oraz udanej współpracy z naszym środowiskiem akademickim.

Pobyt stypendialny potrwa do kwietnia 2021 r. W tym czasie prof. Badem będzie miał okazję kontynuować swoją pracę naukową oraz nawiązać współpracę z innymi badaczami, nie tylko z krakowskiego środowiska uniwersyteckiego, ale również międzynarodowego. Ten aspekt podkreśla prof. Beata Kowalska, Rzeczniczka Praw i Wartości Akademickich (przedstawicielka UJ w SAR) – jakość naszych badań zależy od otwartej, nieskrępowanej, krytycznej debaty naukowej, pobudzanej wielością idei i perspektyw oraz świadomością społecznej odpowiedzialności uniwersytetu. Autorytarne rządy często uderzają w autonomię nauki. Jestem dumna z tego, że Uniwersytet Jagielloński jako pierwsza uczelnia w kraju gości stypendystę SAR.

- Cieszymy się mogąc gościć pierwszego w Polsce stypendystę międzynarodowej sieci SAR. Współpraca z tą organizacją została zainicjowana przez Willę Decjusza w roku 2017, w czasie międzynarodowej konferencji poświęconej wolności akademickiej. Po trzech latach, dzięki zaangażowaniu Uniwersytetu Jagiellońskiego współpraca weszła w nową fazę – gościmy w Instytucie Kultury Willa Decjusza prof. Candana Badema. Jest to kolejny, realizowany przez Willę Decjusza program rezydencji. Cieszymy się, że profesor Badem jest bezpieczny w Krakowie i że możemy wspierać go w kontynuowaniu pracy naukowej - mówi Dominka Kasprowicz, dyrektor Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Candan Badem (ur. 1970) – turecki uczony, historyk. W 2001 uzyskał tytuł magistra filologii rosyjskiej i studiów wschodnio-europejskich na Uniwersytecie Birmingham w Wielkiej Brytanii. W 2007 obronił doktorat z historii wojen osmańskich na stambulskim Uniwersytecie Sabancı. Przez osiem lat wykładał na uniwersytecie, prowadząc kursy translatorskie z języka rosyjskiego, historii kulturowej, a także historii centralnej tureckiej Azji. Uczestniczył w licznych międzynarodowych konferencjach i sympozjach naukowych, Jest autorem szeregu artykułów naukowych oraz redaktorem publikacji na temat imperium osmańskiego oraz Kaukazu. Prowadził badania z zakresu historii Turcji w państwowych archiwach Wielkiej Brytanii, Armenii, Gruzji i Niemiec. W 2009 został jako pierwszy turecki historyk dopuszczony do zbiorów Narodowego Archiwum Armenii w Erywaniu. Płynnie posługuje się językiem rosyjskim i angielskim.

W 2016 roku złożył podpis pod publiczną petycją, wzywającą władze tureckie do wznowienia dialogu z frakcjami z południowo-wschodniej części kraju. Rząd turecki oskarżył sygnatariuszy petycji o zdradę oraz propagowanie terroryzmu i obrazę dobrego imienia Turcji. W sierpniu 2016 na mocy rządowego dekretu prof. Badem został wykluczony ze wszystkich publicznych uniwersytetów i urzędów państwowych. W lutym 2019 roku naukowiec został uznany za winnego i skazany na prawie dwa lata pozbawienia wolności w związku z podpisaniem petycji. Zostały na niego nałożone także ograniczenia w podróżowaniu, obowiązujące do 22 sierpnia 2020 r.

Sieć Scholars at Risk to międzynarodowa sieć instytucji akademickich i osób, której misją jest ochrona prześladowanych członków społeczności uniwersyteckiej oraz promocja wolności akademickiej. Organizując tymczasowe miejsca pracy na uniwersytetach partnerskich i uczelniach wyższych, zapewnia bezpieczeństwo zagrożonym akademikom. Dzięki temu mogą kontynuować pracę naukową do czasu poprawy warunków i powrotu do krajów pochodzenia. SAR świadczy także usługi doradcze dla uczonych i instytucji goszczących, organizuje kampanie na rzecz badaczy uwięzionych czy represjonowanych w swoich krajach pochodzenia, monitoruje ataki na społeczność akademicką na całym świecie oraz proponuje wdrażanie nowych narzędzi i strategii promowania wolności akademickiej. W programie zrzeszonych jest 507 uniwersytetów, szkół wyższych i stowarzyszeń w 39 krajach. Uniwersytet Jagielloński i Instytut Kultury Willa Decjusza dołączyły do sieci jako pierwsze i na razie jako jedyne organizacje w Polsce.

рекомендовано
Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту