перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Uniwersytet Jagielloński u kolebki polskiej kolędy

Uniwersytet Jagielloński u kolebki polskiej kolędy

"Kolęda Polska! Piękna, wzruszająca, a pełna dostojeństwa, zajmuje wyjątkowe miejsce w historii polskiej kultury. Jest droga każdemu Polakowi. Jej wielka popularność wśród wszystkich warstw społecznych na przestrzeni stuleci sprawiła, że jest ważnym przejawem życia artystycznego" (Jan Węcowski - "Śpiewnik kolędowy", 2005). Tak o kolędzie pisał Jan Węcowski - znawca tej tematyki, muzykolog, kompozytor i autor ośmiu śpiewników kolędowych.

Tradycja śpiewania polskiej kolędy poprzedzona jest adwentem - okresem oczekiwania na radosne święta Narodzenia Pańskiego. W Polsce kolędy śpiewa się od wigilii Bożego Narodzenia 24 grudnia do święta Matki Bożej Gromnicznej 2 lutego. Adwent (łac. adventus) znaczy przyjście, czyli czas przygotowań na nadejście Jezusa. Kolęda (łac. calendae) pierwotnie oznaczała w kalendarzu rzymskim pierwszy dzień każdego miesiąca. W XVI wieku po raz pierwszy kolędą nazywano pieśni o tematyce bożonarodzeniowej, które były śpiewane w kościołach. Natomiast kolędy śpiewane w domach tzw. kolędy domowe określano pastorałkami.

Możemy zadać sobie pytanie, czy i w jakim stopniu środowisko Uniwersytetu Krakowskiego przyczyniło się do powstania kolędy?

Pierwszymi zachowanymi zabytkami kolędowymi są utwory łacińskie Bartłomieja z Jasła (ok. 1360-1407). Był on absolwentem i profesorem dwóch uniwersytetów: w Pradze i w Krakowie. Przyczynił się do odnowienia Uniwersytetu Krakowskiego wraz z rektorem Stanisławem ze Skarbimierza, działając w pracach komisji, która przygotowywała statuty dla uniwersytetu. Z końca XIV wieku pochodzą zachowane rękopisy w Bibliotece Jagiellońskiej czterech kolęd Bartłomieja z Jasła: Buccinemus in hac die, Ab aeterno praeconceptam, Mirans stupet en natura i Gaude mundi incola. Najstarszą kolędą polskiego autora, której zachował się tekst i melodia jest pierwsza z wymienionych kolęd Bartłomieja Buccinemus in hac die - Grajmy w tym dniu. Pieśń składa się z 14 zwrotek i 8 repetycji. W 20 pierwszych strofach autor umieścił imię i pochodzenie w formie akrostychu: Bartholomeus de Jassel.

Natomiast najstarszą znaną nam polską kolędą jest Zdrow bądź krolu anjelski. Autorem tekstu był Jan Szczekna, pochodzący z Czech cysters, spowiednik królowej Jadwigi, profesor Uniwersytetu Krakowskiego od roku 1404/1405. Tekst kolędy pochodzi z kazania Szczekny na Boże Narodzenie. Najprawdopodobniej jej tekst był przetłumaczony z popularnego w polskich źródłach do XVIII wieku utworu łacińskiego Ave rex angelorum. Melodia znajduje się w kancjonale z 1586 roku, w klasztorze sióstr benedyktynek w Staniątkach.

Z pierwszej połowy XV wieku pochodzi do dzisiaj śpiewana kolęda Chrystus się nam narodził, której tekst zawarty jest w rękopiśmiennym kancjonale Jana z Przeworska (1435).

W epoce renesansu kolędy stawały się coraz bardziej popularne. Na ogół były to kompozycje przeznaczone na jeden głos lub czterogłosowy chór. Nadal przypuszcza się, że z oszczędności wydawano tylko teksty, wierząc w zdolności muzyczne i znajomość melodii kolęd przez lud. Teksty kolęd znajdują się m. in. w Kancjonale Biblioteki Czartoryskich (1551) i w Kancjonale Biblioteki Kórnickiej (1551-1555), w którym to jest zapisana znana kolęda Anioł Pasterzom mówił. Zachowały się także zbiory tekstów i melodii w Kancjonałach: Walentego z Brzozowa (1554, 1569), Piotra Artomiusza (1587, 1596) i Jana Seklucjana (1547, 1559). Kilka kolęd pochodzi z Tabulatury Jana z Lublina (1 poł. XVI w.). W tym zbiorze znajduje się słynna pieśń bożonarodzeniowa Dies est laetitiae, którą opracowali znakomici kompozytorzy renesansu: immatrykulowany do Uniwersytetu Krakowskiego w 1538 roku Wacław z Szamotuł w Pieśni o narodzeniu Pańskim i śpiewak kapeli rorantystów na Wawelu Tomasz Szadek w mszy z 1578 roku o tym samym tytule, co kolęda.

Twórcami poezji kolędowej byli wybitni humaniści renesansu: Jan Kochanowski - poeta i jeden z najsławniejszych studentów Uniwersytetu Krakowskiego napisał kolędę Tobie bądź chwała Panie wszego świata (1587) i Marcin Laterna, także studiujący w Krakowie, jezuita, pełniący funkcję kaznodziei wraz z Piotrem Skargą na dworze królewskim Zygmunta III Wazy. Kolęda Laterny O Jezu nasz Zbawicielu (1585) jest przekładem łacińskiego hymnu brewiarzowego Christe Redemptor omnium.

Barok przynosi ogromny rozwój kolęd. Z tego okresu pochodzi pierwszy zbiór polskich kolęd Symfonie anielskie abo Kolęda mieszkańcom ziemskim od muzyki niebieskiej, wdzięcznym okrzykiem na Dzień Narodzenia Pańskiego zaśpiewane, które usłyszane Roku Pańskiego 1630. W Krakowie, drukował Marcin Filipowski Jana Żabczyca - poety i również, jak wcześniej wymienieni twórcy kolęd, studenta Uniwersytetu Krakowskiego. W skład zbioru wchodzą cieszące się popularnością kolędy, takie jak: A wczora z wieczora, Przybieżeli do Betlejem i Tryumfy Króla Niebieskiego. Najbardziej znanymi kolędami z XVII wieku są Lulajże Jezuniu i Jezus malusieńki, które opracował w swoich kompozycjach Fryderyk Chopin. Pierwszą z nich w Scherzu h - moll op. 20, a drugą w Etiudzie cis - moll op. 25 nr 7. Józef Reiss w szkicu historycznym Najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska (1946) napisał takie słowa o rodzimej kolędzie: "Kolędy są też muzyką, najbliższą sercu polskiemu. Czyż zacytowaniem kilku taktów kolędy 'Lulajże Jezuniu' nie wyczarował Chopin w Scherzu h - moll nastroju nocy wigilijnej i nie zamknął w nich tego wszystkiego, co stanowi istotę piękna w muzyce polskiej?"

Z XVIII wieku pochodzi kolęda o charakterze marsza Pójdźmy wszyscy do stajenki, Wśród nocnej ciszy, mniej znana kolęda Zjawiło się nam i w rytmie poloneza Bóg się rodzi Franciszka Karpińskiego (Pieśni nabożne, Supraśl 1792), która ze względu na patriotyczną treść miała stać się hymnem narodowym.

Kolęda w XIX wieku mimo zaborów tworzona była przez liczne grono poetów i kompozytorów. Do najpopularniejszych kolęd należą: Mędrcy świata (sł. Stefan Bartkiewicz, mel. Zygmunt Odelgiewicz), Mizerna cicha stajenka (sł. Teofil Lenartowicz, melodię najprawdopodobniej skomponował Jan Gall) i kompozycja anonimowa Gdy się Chrystus rodzi, którą wydał ks. Michał Marcin Mioduszewski w Pastorałkach i kolędach z melodyjami (Kraków 1843).

Rozwój kolędy chóralnej i opracowań instrumentalnych miał miejsce w XX wieku. Powstała pokaźna liczba pieśni kolędowych. Kolędy tworzyli wybitni polscy kompozytorzy: Stanisław Niewiadomski (1859-1936), Feliks Nowowiejski (1877-1946), Witold Lutosławski (1913-1994) i żyjący Andrzej Nikodemowicz, który skomponował około 350 kolęd. Bardzo popularną w XX wieku była nowosądecka kolęda, która powstała przed wojną Nie było miejsca dla Ciebie (1938). Tekst tej kolędy napisał ks. Mateusz Jeż, kapelan księżnej Marceliny z Radziwiłłów Czartoryskiej (pianistki, uczennicy Fryderyka Chopina, zasłużonej mecenas kultury polskiej, działającej w Krakowie w latach 1870-1894), a melodię skomponował ks. Józef Łaś. Śpiewano ją w bolesnym i okrutnym okresie naszej historii, w łagrach i obozach koncentracyjnych.

W XX wieku wydano trzy znaczące śpiewniki kolędowe: Kantyczki z nutami Jana Kaszyckiego (1911 r., 225 kolęd), Największa Kantyczka (1938, 294 kolędy) Józefa Albina Gwoździowskiego i Kolędować Małemu (1992 r., 200 kolęd) Jana Węcowskiego.

W czasach nam współczesnych powstają nadal wyjątkowe kolędy, skłaniające do refleksji nad Nowonarodzonym Dziecięciem. Przykładem może być Kolęda dla wędrowca (2003), której słowa napisała profesor Katarzyna Popiołek - absolwentka i doktor psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Melodię skomponowała reprezentantka młodego pokolenia utalentowanych polskich kompozytorek Klaudia Pasternak.

Kraków zajmuje znaczące miejsce w historii kolędy polskiej, a w szczególności środowisko naukowe Uniwersytetu Krakowskiego. Wychowankowie Uniwersytetu Jagiellońskiego - twórcy polskiej kolędy byli prekursorami i odegrali doniosłą rolę dla rozwoju rodzimej kolędy przez wieki.

Tekst: Dorota Susuł

Projekt Ołtarza Bamberskiego, Wit Stwosz, Norymberga, 1520 r., wł. Muzeum UJ

рекомендовано
W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту