перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Chińczycy przeprowadzili zdalne eksperymenty na synchrotronie

Na linii UARPES w Narodowych Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie użytkownicy z zagranicy mają możliwość wykonywania pomiarów zdalnych, korzystając z automatyzacji linii oraz pomocy opiekunów tej infrastruktury. Takie rozwiązania zostały ostatnio pomyślnie przetestowane przez użytkowników z Chin.

- Zdalne eksperymenty są możliwe na synchrotronie dzięki pracy Działu Systemu Kontroli i IT, który odpowiednio skonfigurował oprogramowanie linii i udostępnił połączenie oraz pracę zdalną dla grup naukowych z całego świata. Największym wyzwaniem, aby przygotować takie pomiary, była integracja oprogramowania stacji końcowej z systemem sterowania oraz implementacja algorytmów automatycznie ustawiających wybrane elementy linii badawczej - mówi Ireneusz Zadworny, koordynator Sekcji Systemów Kontroli i Oprogramowania.

Pomiary zdane mogą wykonywać użytkownicy, którzy otrzymali już czas badawczy na danej linii. W tym celu naukowcy powinni skontaktować się z opiekunem linii i sprawdzić, czy dany pomiar jest możliwy bez obecności użytkownika. Następnie należy wysłać odpowiednio zabezpieczoną próbkę do SOLARIS. Użytkownik otrzyma indywidualny login i hasło do zdalnego zalogowania się na stację badawczą, która będzie wykorzystywana do prowadzenia eksperymentu. Ma także możliwość pobrania wyników badań na swój lokalny dysk.

- Zdalny dostęp do aparatury był możliwy na linii UARPES już w czasach przed pandemią SARS-CoV 2, co niejednokrotnie ułatwiało pracę zarówno naukowcom, jak i operatorom linii. Teraz ta automatyzacja została znacznie bardziej rozwinięta i, co oczywiście, jest ciągle rozwijana i ulepszana. Dostępne oprogramowanie linii jest intuicyjne i łatwe w obsłudze dla użytkowników. Ponadto w czasach pandemii mamy możliwość prowadzenia badań i wsparcia użytkowników bez bezpośredniego kontaktu z nimi na miejscu lub z maksymalnym ograniczeniem kontaktów. Oczywiście jeśli istnieje taka potrzeba ze strony użytkowników - wyjaśnia dr Natalia Olszowska, opiekun linii badawczej UARPES w uniwersyteckim synchrotronie.

Zdalny dostęp jest także możliwy na pozostałych liniach badawczych oraz kriomikroskopie. Szczegółowe informacje na temat takich pomiarów można znaleźć na stronie synchrotron.uj.edu.pl.

рекомендовано
Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską