перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych z nagrodą od PAP i MNiSZ

W czwartek rozstrzygnięto 11. edycję konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W kategorii instytucje naukowe nagrodzono Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, jednostkę wspólną Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

W konkursie nagradzane są osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką. W tym roku zgłoszono ponad 100 kandydatur. Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera wybierała laureatów w czterech podstawowych kategoriach: popularyzatorzy indywidualni, instytucje naukowe, instytucje pozanaukowe oraz media.

W kategorii instytucja naukowa nagrodę przyznano Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, jednostce wspólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Centrum powołano w 2008 roku na podstawie uchwał senatów obu uczelni z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera. Działa przede wszystkim dzięki środkom z Fundacji Centrum Kopernika oraz dzięki grantom. Setka wykładów z serii "Granice Nauki", które trafiają do serwisu YouTube, pionierskie w Polsce kursy online, Festiwal Kopernika, współtworzenie działu naukowego w "Tygodniku Powszechnym" - to niektóre przedsięwzięcia placówki. Dzięki Centrum odbywa się też cykl dyskusji "Rozmowy przy kawie", prowadzonych przez ks. prof. M. Hellera.

Konkurs "Popularyzator Nauki", organizowany od 2005 r., jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego.

рекомендовано
Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego