перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Studenci z UJ mistrzami Europy Środkowej w programowaniu zespołowym

Drużyna studentów z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Antoni Długosz, Kacper Paciorek, Kacper Topolski, zwyciężyła w Mistrzostwach Centralnej Europy w Programowaniu Zespołowym (ICPC CERC), które odbyły się w dniach 8-10 grudnia w Ljubljanie (Słowenia).

Zespół rozwiązał 10 z 12 zadań, wyprzedzając na podium Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Wrocławski z zaliczonymi 9 zadaniami. Zawodnicy wykazali się, oprócz umiejętności programistycznych i szybkiego myślenia, dodatkowo żelaznymi nerwami: w ciągu ostatniej z pięciu godzin trwania zawodów, rozwiązali 4 zadania, odrabiając z nawiązką stratę do czołówki i wprawiając wszystkich widzów w zdumienie.

Wygrywając zawody europejskie, zawodnicy z UJ zapewnili sobie miejsce w światowych finałach International Collegiate Programming Competition, czyli będą walczyć o tytuł mistrzów świata w programowaniu zespołowym. Zawody planowane są na jesień 2024 w Astanie (Kazachstan).

To drugie z rzędu zwycięstwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w tej imprezie, a jednocześnie drugi sukces drużyny z WMiI UJ w tym sezonie, po zdobyciu w listopadzie mistrzostwa Polski. Złoci medaliści - Antoni Długosz, Kacper Paciorek i Kacper Topolski - są studentami informatyki analitycznej i matematyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ.

Na miejscu 6., zdobywając brązowe medale, uplasowała się druga drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego - Justyna Jaworska, Jan Klimczak i Rafał Pyzik. Dla nich również jest to kolejny sukces, po złotym medalu mistrzostw Polski.

Łącznie na zawodach CERC przyznano 9 kompletów medali (2 złote, 3 srebrne, 4 brązowe), w czołówce znalazły się po dwie drużyny z UJ, UW, UWr oraz studenci z Zagrzebia, Budapesztu i Rygi.

Kolejne drużyny UJ zajęły miejsca:

16. Filip Konieczny, Łukasz Orski, Jacek Markiewicz

19. Tomasz Mazur, Katzper Michno, Hubert Zięba

39. Aliaksei Mamonau, Ihar Maroz, Uladzimir Marozau

Opiekunami drużyn byli dr Lech Duraj i mgr Krzysztof Potępa.

Pełny ranking dostępny jest na stronie putka-cerc.acm.si/contests/cerc23/public-scoreboard.

drużyna studentów z UJ, uczestników zawodów, na zdjęciu grupowym

рекомендовано
Jeszcze więcej grantów NCN dla badaczy z UJ