перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Polsko-czeskie badania nad kulturą polityczną okresu rewolucji 1848 roku

Dzięki współpracy Narodowego Centrum Nauki z Czech Science Foundation naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Masaryka i Archiwum Nauk Republiki Czeskiej zrealizują wspólne badania. Projekt "Społeczeństwo obywatelskie i pierwsze wybory: kultura wyborcza w okresie rewolucji 1848 r. na przykładzie krajów czeskich oraz Galicji i Bukowiny" otrzymał finansowanie wynoszące ponad 550 tys. złotych w konkursie Weave-UNISONO.

Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu - Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich. Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej - Lead Agency Procedure (LAP), w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.

Wnioski w konkursie Weave-UNISONO na dwustronne projekty polsko-czeskie były oceniane przez Czech Science Foundation (GACR) jako lead agency. Narodowe Centrum Nauki w ramach współpracy w programie Weave zaakceptowało wyniki tej oceny i wydało decyzje o przyznaniu finansowania wynoszącego niemal 5 mln zł dla 5 projektów wskazanych przez GACR.

W obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce jako jedyny finansowanie wynoszące ponad 550 tys. zł otrzymał dr hab. Stanisław Pijaj, prof. UJ z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badacz zrealizuje projekt "Społeczeństwo obywatelskie i pierwsze wybory: kultura wyborcza w okresie rewolucji 1848 r. na przykładzie krajów czeskich oraz Galicji i Bukowiny" we współpracy z dr. Lubošem Velekiem z Instytutu Masaryka i Archiwum Nauk Republiki Czeskiej w Pradze.

Podstawowym celem projektu jest analiza kampanii wyborczych w 1848 r. w krajach czeskich i w Galicji oraz połączonej z nią w tym czasie Bukowinie. Pozwoli to zdobyć materiał do badań nad kulturą polityczną okresu rewolucji 1848 r. Drugim celem jest porównanie uzyskanych wyników zarówno na poziomie badanych grup krajów (kraje czeskie - Galicja i Bukowina), jak i poszczególnych krajów (np. Galicja-Bukowina, Czechy-Morawy) oraz regionów (np. wschodnia i zachodnia Galicja). W dalszej kolejności da także możliwość prowadzenia badań porównawczych dotyczących całej monarchii habsburskiej, czy innych krajów europejskich. Wybór krajów czeskich i Galicji jako obiektu badań nie jest przypadkowy, gdyż obejmowały one duży obszar i zamieszkiwała je znaczna liczba ludności, mają pewne cechy zbieżne (np. peryferyjny charakter), jak i odrębne (np. różnice w rozwoju gospodarczym). Ze względu na ich zróżnicowany charakter etniczny i religijny można będzie na ich przykładzie ustalić wpływ wypadków 1848 r. na rozwój kultury politycznej poszczególnych wspólnot.

W ramach badań przewidywane jest podjęcie analizy zasad, na jakich odbywały się wybory i ich specyfiki, prześledzenie przebiegu kampanii wyborczej (form i treści komunikowania się z wyborcami), opisanie postaw ludności wobec wyborów i towarzyszących im zjawisk patologicznych (np. fałszerstw), a także zebranie informacji na temat posłów wybranych w 1848 r. w krajach czeskich, w Galicji i na Bukowinie oraz ich późniejszych karier. Materiał do badań zostanie zgromadzony w ramach obszernych kwerend archiwalnych i prasowych.

Efektem projektu będzie baza danych posłów wybranych w 1848 r. w krajach czeskich oraz w Galicji i na Bukowinie, artykuły dotyczące wyborów publikowane w liczących się czasopismach naukowych (studia przypadków) oraz szersze studia na temat przebiegu i rezultatów kampanii wyborczej przeznaczone do pracy zbiorowej. Wybrane artykuły zostaną opublikowane w językach obcych.

рекомендовано
Jeszcze więcej grantów NCN dla badaczy z UJ