перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Badaczka z UJ zbada, jak pseudozboża akumulują metale ciężkie

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki naboru na wspólne projekty badawcze pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowacką. Laureatką konkursu została m.in. dr hab. Aneta Słomka, prof. UJ z Wydziału Biologii, która we współpracy z naukowcami ze Słowackiego Uniwersytetu Rolniczego w Nitrze realizować będzie projekt pt. "Risks of toxic heavy metals to selected crop plants classified as superfood of the 21st century".

Głównym celem projektu jest nawiązanie współpracy i prowadzenie badań w zakresie potencjału akumulacyjnego metali ciężkich u wybranych pseudozbóż oraz analiza reakcji i zmian warunkowych zachodzących pod wpływem metali ciężkich ze szczególnym uwzględnieniem zmian istotnych dla żywienia człowieka.

Ocena bezpieczeństwa żywności jest ważnym wymogiem przed wprowadzeniem nowych produktów na rynek, w odniesieniu do różnych stopni zanieczyszczenia gleb, w tym metalami ciężkimi, jest poważnym problemem, ponieważ obecnie nie ma powszechnie akceptowanych metod testowania.

Polsko-słowacki program ma za zadanie wsparcie mobilności naukowców realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie przez uprawnionych wnioskodawców z Polski i partnerów ze Słowacji. Przyznany grant aplikacyjny dotyczy jedynie części związanej z mobilnością, pozostałe koszty finansowane będą m.in. ze środków przeznaczonych na działalność badawczo-statutową Wydziału Biologii UJ.

рекомендовано
Jeszcze więcej grantów NCN dla badaczy z UJ