Jubileusz 125-lecia studiów rolniczych w Krakowie

Prof. Wojciech Nowak, rektor UJ i prof. Andrzej Mania, prorektor ds. dydaktyki 23 października wzięli udział w jubileuszowej konferencji "125 lat studiów rolniczych w Krakowie", która odbyła się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Obradom towarzyszyła wystawa Dzieje studiów rolniczych w Krakowie. Odsłonięto także tablicę poświęconą pamięci prof. Piotra Brzezińskiego - wybitnego biologa i ogrodnika, organizatora ogrodu owocowo-warzywnego na polu doświadczalnym UJ na Prądniku Czerwonym oraz pierwszej na ziemiach polskich oddzielnej Katedry Ogrodnictwa przy Studium Rolniczym UJ.

Początki studiów rolniczych w Krakowie sięgają 1806 roku, gdy powołano do życia Katedrę Rolnictwa. Jednostka ta po 3 latach została zlikwidowana. Późniejsze wielokrotne starania o wznowienie nauczania rolnictwa w Akademii Krakowskiej nie zostały zrealizowane ze względu na trudności ze strony władz austriackich. Dopiero w 1890 roku przy Wydziale Filozoficznym powstało 3-letnie Studium Rolnicze. W 1923 r. zostało ono przekształcone w Wydział Rolniczy Uniwersytetu Jagiellońskiego, późniejszą Wyższą Szkołę Rolniczą, którą przemianowano w 1972 roku na Akademię Rolniczą. Siedem lat temu akademia uzyskała status uniwersytetu.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association