Seminarium w 1. rocznicę śmierci prof. Wiesława Kozuba-Ciembroniewicza

W piątek 12 lutego odbyło się seminarium naukowe dedykowane pamięci zmarłego przed rokiem prof. Wiesława Kozuba-Ciembroniewicza, wybitnego specjalisty w zakresie doktryn prawno-politycznych, a w latach 2002-2008 dziekana Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (WSMiP UJ). Miejscem dyskusji był zamek w krakowskich Przegorzałach.

W spotkaniu, które otworzył dziekan WSMiP UJ prof. Bogdan Szlachta, udział wzięły władze rektorskie UJ z prof. Wojciechem Nowakiem na czele, przedstawiciele świata nauki, rodzina prof. W. Kozuba-Ciembroniewicza oraz jego przyjacie.

- Miałem przyjemność przez wiele lat znać pana profesora. Jadąc tu, przypominałem sobie te jego trudne momenty, kiedy dominowało w nim poczucie zrozumienia sytuacji. Był absolutnie świadomy choroby. Mimo to była w nim imponująca chęć normalnego funkcjonowania. Człowiek umiera tylko wtedy, jeżeli jego najbliżsi o nim zapomną. W przypadku Wiesława to niemożliwe - powiedział rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Swoimi wspomnieniami związanymi z prof. Wiesławem Kozubem-Ciembroniewiczem podzielił się również prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. Jak mówił, ich znajomość trwała 50 lat, a rozpoczęła się jeszcze w czasach studeckich. - Razem pisaliśmy doktorat, habilitację. Przez lata byliśmy kolegami w instytucie. Wiesław niezwykle łatwo nawiązywał kontakty. Mało jest takich osób, z którymi można by swobodnie, bez żadnych lęków wewnętrznych, porozmawiać dosłownie o wszystkim w taki sposób, w jaki chcemy rozmawiać. Żeby nie trzeba było się krygować czy udawać - powiedział prof. J. Majchrowski.

W seminarium zorganizowanym przez WSMiP UJ wzięli udział przedstawiciele środowisk naukowych z całego kraju. Referaty wygłosili m.in.: prof. Maria Zmierczak (Historia a historia idei - metodologiczne dylematy Autora książki o Antonim Z. Helclu), dr hab. Adam Bosiacki, prof. UW (Totalitaryzm w badaniach naukowych profesora Wiesława Kozuba-Ciembroniewicza), prof. Zdzisław Pietrzyk (Uczeni żydowskiego pochodzenia we współczesnych dziejach Uniwersytetu Jagiellońskiego), prof. Jacek Majchrowski (Państwo i prawo Polski Ludowej (1944-1989). Wybór źródeł) oraz dr hab. Stefan Bielański, prof. UP (Il commento di Konstanty Grzybowski al. „Principe" di Niccolo Machiavelli. Saggi e studi).

Prof. Wiesław Kozub-Ciemroniewicz zmarł 13 lutego 2015 r. Profesor nauk prawnych, profesor nadzwyczajny w Instytucie Nauk Politycznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 profesor zwyczajny na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, dziekan tego wydziału w latach 2002-2008 oraz kierownik Katedry Współczesnych Doktryn Politycznych. Zainteresowania badawcze Profesora obejmowały doktryny prawno-polityczne Włoch, Austrii oraz Niemiec.

Był przewodniczącym Grupy Polskiej Istituto per la Storia del Risorgimento Italiano, przewodniczącym Rady Naukowej Centrum Badań Holokaustu na Wydziale Stosunków Międzynarodowych i Politycznych w UJ. Pełnił funkcję prezesa Klubu Chrześcijan i Żydów "Przymierze". Autor wielu publikacji, m.in. Socjaldemokracja w Austrii Współczesnej 1945-1966, Austria a Polska w konserwatyzmie Antoniego Zygmunta Helcla 1846-1865, Doktryny Włoskiego Faszyzmu i Antyfaszyzmu w latach 1922-1939.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Uniwersytetu Jagiellońskiego Plus ratio quam vis, Odznaką Honoris Gratia Prezydenta Miasta Krakowa.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association