Uniwersytecki synchrotron rozwija współpracę z kolejnymi ośrodkami naukowymi

Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN nawiązały współpracę w zakresie uruchomienia, rozwoju i funkcjonowania w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris linii badawczej wyposażonej w stacje końcowe PEEM i XAS. Dokument przewiduje także wspólne prowadzenie badań naukowych z użyciem promieniowania synchrotronowego.

Porozumienie o współpracy dotyczącej linii podpisali w środę prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych, dr hab. inż. Mirosław Karbowniczek, prorektor ds. ogólnych AGH oraz prof. Małgorzata Witko, dyrektor Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN. Naukowcy z tych ośrodków nie tylko wspólnie uruchomią linię oraz jej dwie stacje badawcze. Będą również dbali o prawidłowe działanie urządzeń, z jakich się składa. Zapewnią jak najlepsze parametry dostarczanego do niej promieniowania synchrotronowego, a także poszukają funduszy na rozbudowę linii oraz na opracowanie i wdrożenie w życie odpowiednich programów naukowo-badawczych.

- Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris zostało tak zaprojektowane, by było szeroko otwarte na współpracę z wieloma instytucjami naukowymi. Cieszę się, że dziś podpisaliśmy kolejne porozumienie. Zakończyły się obchody Międzynarodowego Roku Światła, ale w naszym synchrotronie era światła dopiero rozpoczyna się. Badaczom życzę sukcesów, które doprowadzą do pierwszego polskiego Nobla. Niewątpliwie mamy potencjał, by to osiągnąć - mówi prof. Stanisław Kistryn.

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN to nie jedyne instytucje naukowe, jakie w ostatnim czasie rozpoczęły współpracę z NCPS Solaris. Pod koniec ubiegłego roku podpisano umowę z Politechniką Krakowską, która zakłada m.in. wspólne prowadzenie badań, pomiarów mechanicznych oraz wymianę doświadczeń i wzajemne wsparcie przy realizacji podejmowanych zadań.

Uruchamiany w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris synchrotron to nowoczesne urządzenie badawcze, pierwsze tego typu w Polsce i jedyne w Europie Środkowej. Jest to akcelerator elektronów i źródło wyjątkowego światła, dzięki któremu naukowcy mogą dokonywać przełomowych odkryć w takich dziedzinach nauki, jak fizyka, biologia, chemia, inżynieria materiałowa, medycyna, farmakologia, geologia, krystalografia czy archeologia i historia sztuki.

Na świecie funkcjonuje około 60 takich ośrodków badawczych, które mają ogromny wpływ nie tylko na rozwój nauki w krajach, w których działają, ale też na innowacyjność oraz konkurencyjność ich gospodarek.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association