Młodzi naukowcy obradowali na Uniwersytecie Jagiellońskim

3 marca w naszej uczelni odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady Młodych Naukowców, w którym wzięli udział także rektor UJ prof. Wojciech Nowak i prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn.

Spotkanie w Sali Senackiej Collegium Novum UJ poświęcone było propozycjom RMN w sprawie założeń do ustawy o stopniach i tytule naukowym, w szczególności kwestii zniesienia obowiązku habilitacji.

Prof. Wojciech Nowak zauważył, że obowiązująca od 26 lat formuła funkcjonowania edukacji w Polsce musi przejść naturalny proces zmiany, a  na problem należy spojrzeć szerzej, zaczynając od rzeczy podstawowych, takich jak jakość nauczania w szkołach średnich, a kończąc na szkolnictwie wyższym. Pod rozwagę proponował wziąć połączenie dwóch ministerstw - edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego, ponieważ na edukację należy patrzeć całościowo, nie wyróżniając jej etapów.

Dyskutowano także o rozdzieleniu różnych ścieżek kariery akademickiej - naukowej, dydaktycznej i wdrożeniowej, oraz o konieczności uzyskania wsparcia ministerstwa w przeprowadzeniu koniecznych zmian w prawie. Poruszone zostały także kwestie zapewnienia stypendiów dla doktorantów, zatrudniania kadry akademickiej poza macierzystą uczelnią, funkcjonowania studiów niestacjonarnych, roli jaką powinny odgrywać jednostki flagowe polskiej nauki i pomysłów na odbiurokratyzowanie uczelni.

Rada Młodych Naukowców to organ doradczy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do zadań Rady należy m.in. identyfikowanie istniejących i przyszłych barier rozwoju kariery młodych naukowców, przygotowywanie rekomendacji dotyczących instrumentów wspomagania kariery młodych badaczy oraz przybliżanie młodym uczonym mechanizmów finansowania nauki.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association