Posiedzenie Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych

Komisja, utworzona przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, obradowała 18 marca na Uniwersytecie Jagiellońskim w siedzibie Działu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Posiedzeniu przewodniczył prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania, który otwierając spotkanie zwrócił uwagę na to, iż w Polsce uczelnie bardzo aktywnie wspierają osoby z różnorodnymi niepełnosprawnościami i problemami psychicznymi lub adaptacyjnymi w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym. Teraz jest jednak ważne, aby te wysiłki w jakiś sposób standaryzować z poszanowaniem różnorodności i autonomii wśród uczelni. Prorektor podkreślił także, że Uniwersytet Jagielloński służy swoim wieloletnim doświadczeniem w zakresie organizacji wsparcia edukacyjnego dla tej grupy studentów i chętnie będzie się tą wiedzą dzielił z uczelniami, które chciałyby ten proces dopiero rozpocząć, a takie wciąż są jeszcze w naszym kraju.

Komisja ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych jest ciałem doradczym dla prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w sprawach dotyczących wsparcia edukacyjnego dla studentów z mniejszymi szansami. W jej skład wchodzą przedstawiciele siedmiu uczelni polskich o różnej wielkości i charakterze. Członkowie komisji to kierownicy jednostek odpowiedzialnych za opracowywanie i wdrażanie programów mających na celu zwiększenie dostępu do kształcenia na poziomie wyższym. Uniwersytet Jagielloński jest reprezentowany w komisji przez kierownika Działu ds. Osób Niepełnosprawnych mgr. Ireneusza Białka.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association