Uniwersytet Jagielloński otrzymał grant na rozwój studenckich kompetencji

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło wyniki 1. edycji Programu Rozwoju Kompetencji. Uniwersytet Jagielloński, na prowadzenie zajęć kształtujących kompetencje oczekiwane przez pracodawców, otrzymał w nim ponad 1,5 mln zł dofinansowania. Za realizację projektu "StartUJ - program zwiększenia szans na rynku pracy studentów nauk ścisłych i przyrodniczych UJ" będą odpowiedzialne cztery wydziały.

- Dzięki Programowi Rozwoju Kompetencji studenci uczelni wyższych dowiedzą się, czym jest przedsiębiorczość i na czym polega praca metodą projektową. Rozwiną swoje umiejętności analityczne, językowe oraz informatyczne tak potrzebne w środowisku nowoczesnych technologii. Biorąc udział w zakwalifikowanych do dofinansowania projektach, nabędą konkretne umiejętności, które wpisują się w oczekiwania rynku pracy. To zapewni im lepszy start w zawodową przyszłość i wypełni lukę, na którą skarżą się pracodawcy - mówi zastępca dyrektora NCBR prof. Jerzy Kątcki.

Beneficjentem Programu Rozwoju Kompetencji jest Uniwersytet Jagielloński, któremu NCBR przyznał 1,55 mln złotych. Całkowita wartość nagrodzonego projektu, którego kierownikiem jest dr hab. Barbara Gil z Zakładu Chemii Nieorganicznej, wynosi 1 601 123,10 zł. Zrealizują go wydziały: Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej; Chemii; Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oraz Biologii i Nauk o Ziemi. Program skierowany jest do studentów III roku studiów licencjackich i II roku studiów magisterskich na kierunkach: informatyka stosowana, studia matematyczno-przyrodnicze, zaawansowane materiały i nanotechnologia, biofizyka i fizyka medyczna, fizyka, astronomia, chemia, ochrona środowiska, biochemia molekularna, biochemia i geologia.

W ramach zajęć obowiązkowych przewidziano szkolenia z kompetencji interpersonalnych oraz prawa pracy. Pozostałe aktywności będą do wyboru. W ofercie znajdą się specjalistyczne szkolenia spoza programu studiów, pobyty w zakładach pracy i centrach badawczych w kraju i za granicą, w tym w niemieckim Jülich czy szwedzkim Lund, a także udział w projektach biznesowych w połączeniu z warsztatami, konkursową prezentacją publiczną oraz wizytami studyjnymi.

Projekt będzie realizowany od kwietnia br. do końca marca 2019 roku. Zakończenie studiów nie będzie wiązać się ze skreśleniem z listy jego uczestników.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association