I Forum Seniora

14 kwietnia 2016 r. w Auditorium Maximum UJ odbyła się pierwsza edycja konferencji Forum Seniora "Od aktywności do zdrowia. Jak podnieść jakość życia seniorów", której organizatorem był „Dziennik Polski", a głównym partnerem Uniwersytet Jagielloński. Wydarzenie to było dedykowane dla seniorów, którzy przybyli w bardzo licznym gronie.

W konferencji udział wzięli m.in. rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektor ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania oraz kanclerz UJ Ewa Pędracka-Kwaskowska. Obecni byli również podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Bojanowska, wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, przedstawiciele Polska Press: Małgorzata Cetera-Bulka, Dariusz Kołacz i Andrzej Wojdyło. Przybyli również przedstawiciele krakowskiego świata nauki i medycyny, którzy na co dzień zajmują się problematyką senioralną.

Otwarcia „Forum Seniora" dokonał redaktor naczelny „Dziennika Polskiego" Marek Kęskrawiec, który podziękował za inicjatywę zorganizowania konferencji. Wspomniał, iż na Zachodzie wielu seniorów aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, a w Polsce ich aktywność można zaobserwować dopiero od całkiem niedawna. Marek Kęskawiec zaprosił uczestników do wyrażania swoich pozytywnych i negatywnych opinii. Wyraził również nadzieję, że spotkanie będzie interesujące i korzystne dla wszystkich.

Uczestników konferencji powitał prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który podkreślił, iż wiek starczy jest kwestią decyzji.

- Na Uniwersytecie Jagiellońskim prężnie działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, gdzie spotykają się ludzie, przychodzą na wykłady i dyskutują. Nabór i frekwencja są dużo wyższe niż na innych, wyższych uczelniach w Polsce. Oby tak było zawsze. Miałem przyjemność prowadzić wykłady na temat chirurgii wątroby i transplantacji. Sala, podobna do tej, pękała w szwach. Był zapał, energia, chęć poznania nowości i innych aspektów życia. To jest wspaniałe i tego Państwu życzę - powiedział prof. Wojciech Nowak.

Następnie swoje wystąpienie miała Elżbieta Bojanowska, która poruszyła temat możliwości aktywnego stylu życia seniorów. Przedstawiła założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020, cele Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych w latach 2014-2020 oraz przykładowe projekty aktywizujące seniorów do działań realizowanych w ramach Priorytetu IV Usługi Społeczne.

Głos zabrał również Wojciech Kozak mówiąc m.in. o trendach demograficznych w Małopolsce, trendach w ochronie zdrowia. Przedstawił także główne cele do realizacji:

- utrzymanie dobrych tendencji rozwojowych zapoczątkowanych w ostatniej dekadzie w dziedzinie rozwoju zasobów dla osób starszych,

- dążenie do kompleksowości świadczeń zdrowotnych począwszy od profilaktyki poprzez diagnostykę, aż do uzyskania stanu optymalnego u osób starszych, szczególnie z problemem wielochorobowości,

- utrzymanie pozytywnej tendencji w zakresie upowszechniania zdrowego stylu życia i poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie.

Po krótkiej przerwie odbyły się wykłady - prof. Ryszarda Tadeusiewicza pt. Co nowoczesna technika może dać Seniorom? oraz dr Iwony Sikorskiej pt. Pamięć ograniczonego zaufania. Dlaczego płata nam figle? Następnie odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli prof. Andrzej Klimek, prof. Tadeusz Grodzicki, dr n. med. Andrzej Kosiniak-Kamysz, Urszula Rusecka, Wiesława Borczyk oraz Andrzej Żurek.

Całość konferencji prowadziła Małgorzata Nitek, zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Polskiego".

Skamieniałości sprzed 180 mln lat w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie <span lang="en">Pax Moot Court</span>

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie Pax Moot Court

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja