Ustawa 2.0: prof. Jarosław Górniak w komisji konkursowej

Pierwszy etap jedynego w Polsce konkursu na założenia do ustawy zbliża się do końca. W czwartek minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powołał komisję konkursową. W jej skład wejdą wybitni naukowcy, akademicy i przedsiębiorcy z całej Polski. Jednym z jej członków będzie dziekan Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jarosław Górniak.

Konkurs Ustawa 2.0 umożliwi środowisku naukowemu stworzenie własnej, przystosowanej do ich potrzeb, ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. W pierwszym etapie zespoły złożone z badaczy, doktorantów i studentów przygotują założenia, na których według nich powinny opierać się nowe przepisy.

Przewodniczącym komisji został prof. Tomasz Dietl, wybitny polski fizyk, pracujący obecnie w Instytucie Fizyki PAN, Instytucie Fizyki Teoretycznej UW oraz Advanced Institute for Materials Research na Tohoku University. Rolą kierowanego przez niego zespołu będzie wybór trzech najlepszych projektów nadesłanych do resortu nauki. Prace potrwają do połowy maja. Po opublikowaniu wyników konkursu wybrane zespoły przystąpią do szerokich konsultacji społecznych. Dyskusje środowiskowe będą mogły potrwać do stycznia 2017 r.

Efektem pracy zespołów będą trzy niezależne dokumenty, w których pierwotne założenia zestawione zostaną z opiniami środowiska oraz wynikami przeprowadzanych konsultacji czy badań. Te kompletne sprawozdania posłużą do stworzenia nowej ustawy, która wejdzie w życie w 2018 roku.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association