Finał Mistrzostw Polski Debat Parlamentarnych

W dniach 6-8 maja na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyły się jubileuszowe 10. Mistrzostwa Polski Debat Parlamentarnych, organizowane przez Klub Debat Parlamentarnych UJ.

Trwające 3 dni wydarzenie zgromadziło ponad 100 najlepszych mówców z całej Polski, którzy prezentowali swoje argumenty na różne tematy społeczno-polityczne, dotyczące m.in.: zakazania prywatnej eksploracji kosmosu, przyznania Saharze Zachodniej statusu państwa obserwatora w ONZ lub nagradzania przez pracodawców pozytywnych zmian w życiu pracownika.

Mistrzostwa zakończyły się wielki finał w auli Collegium Novum UJ. O mistrzostwo walczyły dwie drużyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jedna z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz mieszana drużyna reprezentantów Szkoły Głównej Handlowej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Mistrzostwo zdobyli ostatecznie Aleksander Stachurski (SGH) oraz Mateusz Wójtowicz (UW). Z kolei drugie i trzecie miejsca przypadły drużynom z UJ.

Mistrzostwa opierały się na najpopularniejszym na świecie formacie parlamentarnym (debatowanym m.in. w Oksfordzie i Harvardzie), w którym ścierają się ze sobą cztery drużyny przyjmujące role dwóch drużyn rządu i dwóch drużyn opozycji. Temat i strona, po której trzeba się opowiedzieć, uczestnicy poznają na kwadrans przed rozpoczęcieciem debaty. Fakt ten wymaga od uczestników szerokiej wiedzy na temat problemów współczesnego świata. Ponadto oceniane są umiejętność tworzenia spójnych i logicznych argumentów oraz odpowiadania na punkty strony przeciwnej.

Wydarzeniu patronował rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Wsparcia organizatorom udzielili dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. Krystyna Chojnicka, Dział Promocji UJ, a także Rada Kół Naukowych UJ, Fundacja "Polska Debatuje" oraz Fundacja "Bratniak".

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association