UJ otrzyma finansowanie na utrzymanie infrastruktury badawczej

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiły wyniki konkursu na dofinansowanie kosztów utrzymania infrastruktury badawczej, służącej komercjalizacji prac B+R. Dwa ośrodki badawcze Uniwersytetu Jagiellońskiego mogą otrzymać w ciągu pięciu lat na ten cel ponad 11 mln zł. Środki będą przyznane w ramach programu Panda 2.

Wnioski w konkursie złożyło 16 ośrodków posiadających infrastrukturę o wartości co najmniej 50 mln zł, powstałą w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dzięki dobrze przygotowanym aplikacjom wszystkie projekty otrzymają wsparcie NCBiR na prowadzenie badań dla podmiotów zewnętrznych. Na liście beneficjentów konkursu znalazły się m.in. dwa projekty zgłoszone przez Uniwersytet Jagielloński: Małopolskie Centrum Biotechnologii oraz Badanie układów w skali atomowej nauki ścisłe dla innowacyjnej gospodarki, które w pierwszym roku finansowania otrzymają 2,27 mln zł.

- Mamy w Polsce sprzęt i laboratoria światowej klasy, których nierzadko zazdroszczą nam badacze z krajów „starej" Europy. Tego skoku jakościowego udało się dokonać dzięki funduszom unijnym. Teraz czas na wykorzystanie laboratoriów do realizacji ambitnych projektów badawczo-rozwojowych służących gospodarce. Przyznane w konkursie środki przeznaczone są na utrzymanie już istniejącej infrastruktury, ale co najważniejsze, dodatkową premię otrzymają te podmioty, które najskuteczniej współpracują z przedsiębiorcami i komercjalizują wyniki prac B+R - mówi Maciej Chorowski, dyrektor NCBiR.

Program Panda 2 skierowany jest do ośrodków prowadzących badania naukowe lub prace rozwojowe oraz działających na rzecz upowszechniania nauki. Środki z niego pochodzące mają w głównej mierze motywować i zachęcać ośrodki badawcze do zewnętrznego udostępniania posiadanej infrastruktury i utrzymywania jej w gotowości do świadczenia usług. Dofinansowanie przyznawane będzie corocznie, a jego wysokość aż w 80 proc. uzależniona zostanie od przychodów z komercjalizacji wyników prac zrealizowanych przy wykorzystaniu posiadanej infrastruktury w ostatnim roku. Wsparcie projektów potrwa do końca 2020 roku.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association