Jubileusz w Instytucie Zoologii

Uroczystą sesją oraz okolicznościową wystawą rozpoczęły się obchody 125. rocznicy powstania Zakładu Anatomii Porównawczej im. H. Hoyera oraz Zakładu Biologii Rozwoju i Morfologii Bezkręgowców (dawniej Zakład Zoologii Systematycznej i Zoogeografii) w Uniwersytecie Jagiellońskim.

W środę 25 maja na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi miała miejsce sesja jubileuszowa Zakładów z Instytutu Zoologii. Wydarzenie otworzył prof. dr hab. Wojciech Witaliński, który powitał zgromadzonych gości z Uniwersytetu Jagiellońskiego i ich przyjaciół z innych ośrodków. Profesor przedstawił krótką historię i tradycję Instytutu Zoologii oraz wspomniał znanych i cenionych profesorów UJ.

Podczas sesji przemawiali m.in. prof. Czesław Jura, który wspominał swoje studia i początki działalności naukowej, prof. Jacek M. Szymura wygłosił wykład zatytułowany Historia naturalna Zakładu Anatomii Porównawczej. Głos zabrał także prof. Józef Dulak opowiadając o Naczyniach życia i śmierci: anatomia porównawcza w XXI wieku oraz prof. Wiesław Babik wygłaszając prelekcję zatytułowaną Badania stref mieszańcowych a zrozumienie specjacji.

O godzinie 15:00 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii dr. hab. Bogdana Wiśniowskiego, rysunków prof. Henryka Hoyera jun. oraz karykatur prof. Jerzego Święcimskiego.

Wydarzeniu patronuje rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association