Web Content Display Web Content Display

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Ojciec Święty z nieplanowaną wizytą w Szpitalu Uniwersyteckim

W czwartek rano papież Franciszek przybył do Szpitala Uniwersyteckiego, w którym przebywa kardynał Franciszek Macharski, były metropolita krakowski. Był to nieoficjalny i nieplanowany wcześniej punkt wizyty Ojca Świętego w Krakowie.

Papieska kolumna pojawiła się przed Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof tuż po godzinie 7.30. Ojca Świętego powitali prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Jerzy Wordliczek, który sprawuje opiekę medyczną nad byłym metropolitą krakowskim, a także dyrekcja i pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego.

- To była prywatna wizyta, związana z modlitwą o zdrowie. Papież pobłogosławił też cały zespół, który od siedmiu tygodni bezpośrednio zajmuje się kardynałem Franciszkiem Macharskim, a potem cały oddział - poinformował prof. Jerzy Wordliczek.

89-letni kard. Franciszek Macharski przebywa w szpitalu, po tym jak upadł podczas spaceru i stracił przytomność, której do tej pory nie odzyskał. Tuż po tym nieszczęśliwym zdarzeniu przeszedł udany zabieg stabilizacji części potyliczno-szyjnej kręgosłupa.

Kard. Franciszek Macharski jest absolwentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2000 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa najstarszej polskiej uczelni. W latach 1979-2005 był metropolitą krakowskim. Przez wiele lat pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz przewodniczącego Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Był członkiem watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w krakowskim sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta.

Photogallery
Recommended
Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem