Szpital Uniwersytecki wyróżniony przez wydawnictwo medyczne

Oddział Kliniczny Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i Katedry Kliniki Chorób Metabolicznych UJ CM, kierowany przez profesora Macieja Małeckiego, został wyróżniony w prestiżowym plebiscycie wydawnictwa "Medical Tribune". Ankietowani lekarze diabetolodzy uznali, że to najlepsze miejsce realizacji ambicji zawodowych.

- Wyróżnienie w plebiscycie stanowi uhonorowanie pracy całego zespołu kliniki. To właśnie zgrany zespół, mający duże umiejętności kliniczne i cechujący się życzliwym podejściem do pacjentów, jest kluczem do sukcesu - komentuje prof. Maciej Małecki w wywiadzie dla "Medical Tribune", który ukaże się we wrześniowym numerze pisma.

Oddział Kliniczny Chorób Metabolicznych jest jednym z przodujących ośrodków leczenia cukrzycy w Polsce, który zajmuje się również kompleksową opieką nad chorym, w tym kobiet ciężarnych. Ponadto przoduje w diagnostyce i leczeniu schorzeń metabolicznych, m.in. otyłości i zaburzeń lipidowych. Prowadzi unikalny w skali kraju gabinet Stopy Cukrzycowej z pedobarografem - terapią w podciśnieniu i przezskórnymi pomiarami ciśnienia parcjalnego tlenu. Specjalizuje się też w działaniach edukacyjnych i profilaktycznych, a także organizuje "dni cholesterolowe", czyli przesiewowe badania poziomu cholesterolu dla mieszkańców Krakowa.

Oddział dysponuje najnowocześniejszą aparaturą medyczną, w tym aparatami do densytometrii kości oraz badania ilości tkanki tłuszczowej, unikalnym aparatem do badania neuropatii automatycznej układu krążenia i do badania insulinowrażliwości.

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka