Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersyteckie projekty nagrodzone w konkursie HERA Uses of the Past

Uniwersyteckie projekty nagrodzone w konkursie HERA Uses of the Past

Dwa projekty z udziałem uniwersyteckich badaczek otrzymały finansowanie w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki wraz z siecią HERA, wspierającą badania humanistyczne. Jego budżet wynosi 21 milionów euro. Celem nagrodzonych przedsięwzięć jest próba odpowiedzi na pytania, jak rozumienie historii i współczesna refleksja nad historią wpływają na dzisiejsze postawy społeczne, polityczne oraz zmiany kulturowe Europie.

Na konkurs nadesłano 605 wniosków wstępnych, z których 100 zaproszono do drugiego etapu. Ostatecznie finansowanie otrzymało 18 międzynarodowych zespołów badawczych złożonych z naukowców pochodzących z przynajmniej czterech krajów biorących udział w konkursie. Polskimi naukowcami, pracującymi w międzynarodowych zespołach, pokierują dr hab. Anna Niedźwiedź z Wydziału Historycznego UJ oraz dr Agata Dziuban z Wydziału Filozoficznego UJ. Troje pozostałych laureatów to pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Nauk Prawnych PAN i Instytutu Sztuki PAN.

W pierwszym projekcie, zatytułowanym The heritagization of religion and the sacralization of heritage in contemporary Europe, uczestniczy dr hab. Anna Niedźwiedź z Instytutu Etnologii i Antropologii Kultury Wydziału Historycznego UJ. Jest on poświęcony zmieniającej się koncepcji pojęcia dziedzictwa historycznego. Począwszy od II wojny światowej, dziedzictwo zaczęto postrzegać jako element kultury definiujący tożsamość jednostek i społeczności w czasach przemian społecznych. Wiele istotnych kulturowo zabytków posiada naturę religijną. Z drugiej jednak strony, dziedzictwo kulturowe nierozerwalnie łączy się z sakralizacją świeckich aspektów zabytków religijnych w kontekście kulturowych i historycznym. Projekt skupia badaczy pragnących zrozumieć konsekwencje „dziedziczenia” obiektów i praktyk religijnych nieuznawanych dotąd za dziedzictwo kulturowe. Badania będą prowadzone na terenie Danii, Holandii, Polski, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

Druga laureatka, dr Agata Dziuban z Instytutu Socjologii Wydziału Filozoficznego UJ, zrealizuje projekt Disentangling European HIV/AIDS Policies: Activism, Citizenship and Health. Międzynarodowe organy opieki zdrowotnej pracują nad stworzeniem skutecznego wspólnego programu zapobiegania i pomagania pacjentom chorym na AIDS. Badacze zamierzają przyjrzeć się historii ich działań oraz temu, w jaki sposób będzie ona oddziaływać na ich przyszłość. Analiza polityki wobec AIDS w Niemczech, Polsce, Turcji i Wielkiej Brytanii, a także innych częściach Europy, pozwoli dowiedzieć się, na jaką pomoc mogą liczyć chorzy oraz jakich narzędzi używa się do informowania opinii publicznej na temat wirusa HIV. Ważnym elementem badań będą również wywiady z pacjentami i osobami działającymi na rzecz z szerzenia wiedzy o AIDS.

HERA (Humanities in the European Research Area) to międzynarodowe konsorcjum instytucji z różnych krajów zajmujących się finansowaniem badań humanistycznych. W rozstrzygniętym konkursie "Uses of the Past" mogli brać udział naukowcy z 23 krajów: Austrii, Belgii, Czech, Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Irlandii, Islandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. O środki mogły starać się międzynarodowe zespoły badawcze złożone z co najmniej 4 naukowców, którzy pochodzą 4 różnych krajów przystępujących do konkursu. Czas trwania projektu nie może przekroczyć 3 lat.

Polecamy również
Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Widok zawartości stron Widok zawartości stron