Artykuł naukowców z UJ wyróżniony przez „Journal of Experimental Biology”

Artykuł o mechanizmie spalania tłuszczu w celu nawodnienia organizmu przez zeberki autorstwa czworga uczonych z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego został wyróżniony przez redakcję prestiżowego czasopisma biologicznego.

- Niedobór wody u ptaków ogranicza ich potencjał rozrodczy i może negatywnie oddziaływać na ich możliwości zasiedlania różnych środowisk, zasięg lotu, czy też pułap lotu w trakcie migracji - stwierdzają autorzy publikacji – dr hab. Joanna Rutkowska, dr Edyta Sadowska, prof. Mariusz Cichoń i dr Ulf Bauchinger. Jednak niektóre zwierzęta w ekstremalnych warunkach potrafią nawodnić organizm za pomocą wody pochodzącej z konsumpcji własnych tkanek. Autorzy publikacji przeprowadzili eksperyment, w trakcie którego zbadali w jaki sposób metabolizm zeberek – małych ptaków naturalnie zamieszkujących Australię oraz pobliskie wyspy – radzi sobie z niedoborem wody. Wyniki tych badań sugerują m.in., że spalany tłuszcz, a nie, jak dotąd stwierdzono, białko, może stanowić główne metaboliczne źródło wody u ptaków.

Swoje odkrycie naukowcy z UJ opisali w w artykule pt.  Increased fat catabolism sustains water balance during fasting in zebra finches, wyróżnionym przez redakcję “Journal of Experimental Biology”, wiodącego czasopisma naukowego z dziedziny fizjologii porównawczej.

Pełna treść artykułu dostępna jest na stronie czasopisma.

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka