Uniwersytet Jagielloński gratuluje Uniwersytetowi Warszawskiemu jubileuszu 200-lecia istnienia

19 listopada mija dokładnie 200 lat od powstania Uniwersytetu Warszawskiego. Tego dnia w 1816 roku car Rosji i król Polski Aleksander I wydał edykt, na mocy którego powstała warszawska uczelnia. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przyłącza się do życzeń napływających dziś do Uniwersytetu Warszawskiego od przyjaciół i współpracowników z całej Polski, Europy i świata.

- Doskonale wiemy, ile w życiu uczelni znaczy jubileusz Almae Matris. Dziś jesteśmy tu z Wami - i czujemy się jak w domu, nie tylko z uwagi na łączące nas więzi przyjaźni, ale poprzez uwarunkowania topograficzne: wszak Uniwersytet Warszawski od momentu swego powstania mieści się przy ulicy ... Krakowskie Przedmieście! - napisał
w okolicznościowym adresie rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Nawiązał tym samym do prezentu, jaki wraz z towarzyszącym mu prorektorem UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisławem Kistrynem złożyli w imieniu społeczności akademickiej naszej uczelni na ręce władz Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest nim odręczny zapis, napisanych specjalnie na tę okazję przez krakowskiego artystę Andrzeja Sikorowskiego, nowych słów do piosenki "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa". Nowa wersja utworu brzmi:

Na przypadek w tej materii trudno liczyć
Wszak niezmienne są od lat wyroki boskie
I choć macie uniwerek swój w stolicy
Ale adres to Przedmieście jest Krakowskie

Lecz nieważne jakie jeszcze przyjdą zmiany
I dyskusje godne znacznie lepszej sprawy
Do jednego przecież celu wciąż zmierzamy
Jedną drogą tak z Krakowa jak z Warszawy

Podpisany przez autora tekst prof. Wojciech Nowak wręczył podczas uroczystości, która odbyła się w auli dawnej Biblioteki UW.

- W imieniu społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego składam Dostojnemu Jubilatowi - Uniwersytetowi Warszawskiemu i jego Społeczności najpiękniejsze życzenia wielu sukcesów oraz pomyślnego rozwoju na miarę XXI wieku. Ad multos annos. Wszystkiego najlepszego! - zakończył swój list gratulacyjny rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Adres gratulacyjny rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka
Skamieniałości sprzed 180 mln lat w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie <span lang="en">Pax Moot Court</span>

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie Pax Moot Court