Web Content Display Web Content Display

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Wernisaż wystawy "Kiev 2014 / Kijów 2014"

W środę 23 listopada w Auditorium Maximum UJ odbył się wernisaż wystawy "Kiev 2014 / Kijów 2014". Espozycja przedstawia prace belgijskiego fotografa Jima Sumkaya, który uwiecznił wydarzenia, jakie miały miejsce na placu Niepodległości - tzw. Majdanie - na początku 2014 roku w Kijowie.

W wernisażu wzięli udział konsul Francji w Krakowie Frédéric de Touchet, lektorka języka francuskiego z Przedstawicielstwa Walonia-Bruksela Marie Giraud, a także sam autor zdjęć. W imieniu rektora UJ zgromadzonych gości powitała dziekan Wydziału Filologicznego UJ dr hab. Elżbieta Górska, prof. UJ.

Jim Sumkay jest belgijskim fotografem, urodzonym 3 marca 1954 roku w Liège (Belgia). Od 2005 roku tworzy codzienny fotoreportaż No comment. Każdego dnia artysta przesyła pocztą elektroniczną około piętnaście zdjęć do wszystkich znajomych. Fotografie Jima Sumkaya to obraz codziennego życia zwykłych ludzi, uchwycony w Liège oraz w wielu miastach i regionach Belgii, a także między innymi we Francji, Niemczech, Włoszech, Serbii, Czechach, Słowenii, Ukrainie, Polsce, Kubie, Stanach Zjednoczonych (Luizjanie) i na Haiti. Ponad 65 000 fotografii ze zbioru No comment zostało zarchiwizowanych i jest dostępnych na stronie internetowej muzeum Sart-Tilman Uniwersytetu w Liège.

Wystawę zorganizowano we współpracy z Przedstawicielstwem Walonia-Bruksela w Warszawie, miastem Liège oraz Uniwersytetem Jagiellońskim.

Instytut Francuski w Krakowie zaprasza również na spotkanie z fotografem, które odbędzie się 24 listopada o godzinie 18.00 prazy ul. Stolarskiej15. Wstępem muzycznym do spotkania będzie recital gitarowy w wykonaniu Tristana Gallois.

Photogallery
Recommended
Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem