Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowy Szpital Uniwersytecki już na półmetku

Nowy Szpital Uniwersytecki już na półmetku

Trwa budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego - kompleksu budynków, które powstają na 15-hektarowej działce w Krakowie-Prokocimiu. Prace budowlane powinny zakończyć się w kwietniu 2019 roku. Generalnym wykonawcą robót jest konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA. Planowana wartość inwestycji wynosi ponad 1,2 miliarda złotych.

Prace budowlane w obrębie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego rozpoczęły się pod koniec 2015 roku. Początkowo wykonawcy najwięcej czasu, ze względu na niestabilny grunt, zajęły prace ziemne. By wzmocnić podłoże pod przyszłe obiekty, konieczne było wbicie kilkuset różnej długości i grubości pali. Dziś obserwujący plac budowy mogą zobaczyć kondygnacje poszczególnych budynków. Budowlańcy zakończyli już w stu procentach konstrukcję wielopoziomowego parkingu na 730 miejsc postojowych, kotłowni, stacji rozprężania gazów, zbiorników wód opadowych i zakaźnych, a także 4 z 9 segmentów budynku głównego. Na finiszu jest też budowa pozostałych 5 segmentów oraz budynków pralni i kuchni.

- W marcu 2017 roku powinniśmy zakończyć roboty konstrukcyjne stanu surowego otwartego segmentów budynku głównego i obiektów towarzyszących. Na dziś stan zaawansowania tych prac wynosi 70 procent. Jest to największy nowo budowany szpital w Polsce. W skali europejskiej to standardowy kompleks, który zawiera bogatą diagnostykę, olbrzymi jak na nasze warunki blok operacyjny, trzy budynki dedykowane oddziałom łóżkowym oraz część dydaktyczną, bo nie zapominajmy, że jest to obiekt uniwersytecki - wyjaśnia Lech Wąsowski, szef Dyrekcji Budownictwa Medycznego Warbud SA.

Obecnie nad placem budowy góruje 9 żurawi. Dwa zdążono już zdemontować. Codziennie pracuje tu około 250 osób. Po zakończeniu robót konstrukcyjnych rozpoczną się prace budowlano-instalacyjne. W pierwszej kolejności obiekty zostaną zadaszone. Powstaną ścianki działowe, instalacje wewnętrzne, a także odbędzie się montaż stolarki okiennej. Szpital będzie miał też osobne lądowisko dla helikopterów, a także drugi, naziemny parking. Pierwsi pacjenci zostaną tu przyjęci na początku 2020 roku.

- Dziś szpital jest rozproszony w kilkudziesięciu budynkach, co zdecydowanie utrudnia współpracę specjalistów. Nowa siedziba, budowana według najlepszych wzorców zachodnich, spełni przede wszystkim oczekiwania pacjentów, lekarzy i całego personelu, który będzie tu pracował. Znajdą się tu wszystkie najnowsze technologie medyczne dostępne w naszym kraju od onkologii, poprzez transplantologię, hematologię po kardiologię. Największą wartością będzie niewątpliwie to, że wreszcie będziemy mogli pracować w jednym miejscu dla chorych i zapewnimy im wielospecjalistyczne leczenie na najwyższym poziomie - mówi prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki.

Nowy Szpital Uniwersytecki znacząco wpłynie na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Kompleks składać się będzie z 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 110 000 m kw. Znajdą się tu 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, ponad 30 przychodni, część administracyjna, a także zaplecze dydaktyczne dla studentów UJ CM. Szpital zaprojektowano tak, by jego obiekty mogły spełniać strategiczne funkcje, jak diagnostyczną przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury obrazowej, leczniczą w oparciu o najnowsze i innowacyjne metody leczenia zachowawczego i operacyjnego, dydaktyczną służącą kształceniu specjalistycznych kadr medycznych dla Polski południowej i południowo-wschodniej oraz naukową, która pozwali na wieloprofilowe badania kliniczne służące postępowi medycznemu.

Planowana wartość całej inwestycji wynosi 1 230 060 000 złotych. 800 mln zł z tej kwoty pokryje budżet państwa. Wsparcie finansowe zadeklarowały także władze województwa, które przekażą 60 mln euro w ramach projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wykorzystane zostaną także środki własne uczelni, pozyskane z komercyjnego zagospodarowania nieruchomości w rejonie ul. Kopernika.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ

Duże zmiany we władzach rektorskich UJ przyszłej kadencji

Duże zmiany we władzach rektorskich UJ przyszłej kadencji

Prof. Piotr Richter w Radzie Naukowej Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA

Prof. Piotr Richter w Radzie Naukowej Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA

Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym

Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym

Widok zawartości stron Widok zawartości stron