Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Nowe pomieszczenia i sprzęt dla neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego

Nowe pomieszczenia i sprzęt dla neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego

Zakończył się remont jednego ze skrzydeł Oddziału Klinicznego Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Prace trwały 3 miesiące i pochłonęły blisko 1 mln zł. Oddział zyskał 2 komfortowe sale dla noworodków oraz supernowoczesne inkubatory hybrydowe, które mogą pracować zarówno w systemie zamkniętym, jak i otwartym. Dodatkowo, dla zapewnienia stałego komfortu termicznego dziecka, wyposażono je w zintegrowany, podgrzewany materac.

- Nie wyobrażam sobie, by oddział, na którym pracują specjaliści na skalę światową, nie był wyposażony w najwyższej klasy sprzęt. W aparaturę, która wielu wcześniakom ratuje życie, zapewnia im jak najlepszy rozwój, a dodatkowo wspiera w działaniach zespół lekarski. Jestem przekonana, że możliwość słuchania nagranego bicia serca mamy lub jej głosu są elementami, które dają siłę dziecku, by zdrowo rosnąć i rozwijać się - mówi Barbara Bulanowska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Oddział Kliniczny Neonatologii posiada III stopień referencyjności, co oznacza, że diagnozuje i skutecznie leczy nawet najtrudniejsze przypadki wcześniaków, których waga urodzeniowa wynosi mniej niż 1000 gramów. Przyjmuje pacjentów z całego województwa, a także z sąsiednich województw. W 2016 roku przebywało tu 3357 noworodków, z czego aż 3230 urodzonych w Szpitalu Uniwersyteckim. Ich średni czas pobytu to 7 dni, ale „rekordzistą” był chłopiec urodzony w 2015 roku, którego hospitalizacja trwała 187 dni.

Oddział jest wiodącym w kraju ośrodkiem w zakresie stosowania nieinwazyjnej wentylacji noworodków. Jako pierwszy w Polsce zastosował i ustalił zasady postępowania dotyczące wsparcia oddechowego od pierwszej minuty życia. Wypracowano tu także metody leczenia sepsy u noworodków, które są stosowane w Polsce w ponad 90% oddziałów o najwyższym stopniu referencyjności. Wizytówką oddziału są setki uratowanych wcześniaków.

Oddział Kliniczny Neonatologii od 2005 roku, dzięki inicjatywie jego kierownika prof. Ryszarda Lauterbacha, nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i nieustannie cieszy się jej wsparciem oraz życzliwością. Fundacja WOŚP przekazała 78 urządzeń medycznych o łącznej wartości 3,2 mln złotych. Wśród nich znalazło się m.in. 10 aparatów Infant Flow, 2 ruchome stanowiska do nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków, stanowisko do resuscytacji, 9 inkubatorów, 3 respiratory i mobilny aparat RTG.

Photogallery
Recommended
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy