Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W Krakowie trwa 68. Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich

W Krakowie trwa 68. Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich

Cztery dni obrad, ponad dwa tysiące uczestników z całego świata, mnóstwo interesujących wykładów, sesji, paneli i warsztatów – tak w skrócie można opisać 68. Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich, który rozpoczął się 27 września br. w Krakowie.

Kongres zorganizowały Towarzystwo Chirurgów Polskich i European Society of Surgery – ESS. Połączony jest z 21. Zjazdem Europejskiego Towarzystwa Chirurgicznego, a także z 2. Europejskim Zjazdem Rezydentów i Doktorantów szkolących się w dziedzinie chirurgii ogólnej. Obrady odbywają się w Centrum Kongresowym ICE.

Wybór miejsca zjazdu nie jest przypadkowy. – Historia polskiej chirurgii sięga trzech wieków wstecz, kiedy w 1779 r. profesor Rafał Józef Czerwiakowski stworzył w Krakowie Katedrę Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, która była pierwszą tego rodzaju placówką na północy Europy – wspominał prof. Paweł Lampe, przewodniczący Komitetu Naukowego 68. Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich. – Stanowimy grupę zawodową, która w codziennej praktyce musi podejmować ryzyko i pogodzić go z odpowiedzialnością za zdrowie i życie pacjenta. Obecność tak wielu wybitnych osobowości świata nauki oraz licznych wykonawców trudnej i ryzykownej pracy chirurga świadczy o wysokiej randze naszego zawodu – mówił prof. Piotr Richter, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu. – Oczekuję, że w trakcie tego spotkania podzielimy się nie tylko swoimi sukcesami, ale też i niepowodzeniami – dodawał.

Postanowiłem, aby w sposób istotny zróżnicować wynagrodzenia rezydentów (...). Wybrałem sześć specjalności, w których rezydenci będą wynagradzani zdecydowanie lepiej. Wśród nich jest interna, pediatria, medycyna ratunkowa, medycyna rodzinna, psychiatria i chirurgia ogólna.

MINISTER ZDROWIA KONSTANTY RADZIWIŁŁ

Podczas ceremonii otwarcia głos zabrał także rektor UJ prof. Wojciech Nowak. – Przeglądając program tego kongresu, widziałem w nim najbardziej aktualne problemy, które obecnie nurtują chirurgów na świecie. Ten kongres czeka ważna dyskusja na temat przyszłości edukacji chirurgicznej, dla mnie osobiście dyskusja bardzo ważna. Tylko dobry system może spowodować adekwatną jakość kształcenia – zauważył rektor UJ.

– Udało się, w tych ostatnich dniach dyskusji nad projektem budżetu państwa na przyszły rok, uzyskać znacząco większe środki na wynagrodzenia dla rezydentów – mówił podczas kongresu minister zdrowia dr Konstanty Radziwiłł. – Postanowiłem, aby w sposób istotny zróżnicować wynagrodzenia rezydentów w zależności od wybieranych przez nich specjalności. Wybrałem sześć specjalności, w których rezydenci będą wynagradzani zdecydowanie lepiej. Wśród nich jest interna, pediatria, medycyna ratunkowa, medycyna rodzinna, psychiatria i chirurgia ogólna – zapowiadał.

Tradycją jest to, że w trakcie odbywających się kongresów chirurgów, wybitnym lekarzom, którzy wnieśli wielki wkład w rozwój Towarzystwa przyznawane są tytuły Członka Honorowego Towarzystwa Chirurgów Polskich. W tym roku tytuł ten otrzymali: prof. Marek Krawczyk, prof. Paweł Lampe, prof. Maciej Otto, prof. Grzegorz Wallner i prof. Tadeusz Wróblewski oraz prof. Miguel Cuesta z Holandii, prof. Luc Michel z Belgii, prof. Giovanni Romano z Włoch i prof. Han-Kwang Yang z Korei Południowej. Honorowymi członkami Europejskiego Towarzystwa Chirurgów z kolei zostali: prof. Alfonso Barbarisi z Włoch i prof. Cem Terzi z Turcji. Złotym Medalem imienia Ludwika Rydygiera został wyróżniony między innymi prof. Tadeusz Popiela z Collegium Medicum UJ.

Wykład im. Ludwika Rydygiera „Współczesny chirurg – mistrz techniki chirurgicznej, czy dodatek do nowych osiągnięć technologicznych” wygłosił prof. Marek Krawczyk, a wykład inauguracyjny Europejskiego Towarzystwa Chirurgów, zatytułowany "Transfer of skills and knowledge from senior surgeons to junior surgeons: It is not any more an one-way!", przedstawił prof. Luc Michel.

Podczas kongresu, który potrwa do 30 września br. lekarze rozmawiają między innymi o chirurgii: naczyniowej, onkologicznej, plastycznej, u chorych w wieku podeszłym i minimalnie inwazyjnej, a także o endoskopii, transplantologii, traumatologii i chirurgii katastrof, żywieniu w chirurgii, czy opiece okołooperacyjnej i powikłaniach w chirurgii.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron