Publikacja naukowców z UJ CM w prestiżowym czasopiśmie medycznym

W „PLOS Medicine” ukazał się artykuł przedstawiający wyniki badań - prowadzonych przez zespół pod kierunkiem dr. hab. Marcina Waligóry z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum i prof. Jonathana Kimmelmana z McGill University - dotyczących ryzyka i korzyści w badaniach klinicznych fazy I w onkologii pediatrycznej.

Przypomnijmy – na początku 2017 roku dr hab. Marcin Waligóra (Zakład Filozofii i Bioetyki Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa, Wydział Nauk o Zdrowiu UJ CM)  uzyskał stypendium J. William Fulbright Foreign Scholarship Board na kontynuowanie badań naukowych na Harvard Medical School w Bostonie. Prace w ramach realizowanego przez jego zespół badawczy projektu „Children in phase 1 cancer trials. Risk and social benefit” rozpoczęły się we wrześniu 2017 roku i potrwają do maja br.

W artykule zatytułowanym „Risk and surrogate benefit for pediatric Phase I trials in oncology: A systematic review with meta-analysis” czytamy, że zespół pod kierunkiem Waligóry i Kimmelmana oszacował liczbę efektów ubocznych (ryzyko) i odpowiedzi organizmu na testowany lek (korzyść) w badaniach klinicznych fazy I w onkologii pediatrycznej. W przeglądzie systematycznym z meta-analizą prześledzono dane pochodzące ze 170 badań klinicznych fazy I prowadzonych w onkologii pediatrycznej z udziałem 4604 pacjentów.

– Zaskakujące, że pomimo regulacji i specjalnego projektowania badań klinicznych w pediatrii, bezpośrednia korzyść i ryzyko udziału dzieci w badaniu fazy I w onkologii pozostaje podobna do tej, która notowana jest w badaniach z udziałem dorosłych – mówi dr hab. Marcin Waligóra. –  Zdziwiło nas też, że nowoczesne terapie celowane we wczesnej, pierwszej fazie testów mają podobną liczbę efektów niepożądanych i odpowiedzi na leczenie, co klasyczne chemoterapie – tłumaczy.

O pracach zespołu możemy również przeczytać w tekście „New study raises questions about early-stage cancer therapies for children” opublikowanym w  należącym  do Boston Globe portalu STAT.

Meta-analiza jest pierwszym z serii badań mających na celu oszacowanie różnych aspektów ryzyka i korzyści w badaniach w onkologii pediatrycznej.

Badania zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki, a ich część została przeprowadzona w Harvard Medical School w Bostonie.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association