Nowe studia na UJ: MA in Security and Development

Uniwersytet Jagielloński uruchamia pierwszą edycję anglojęzycznych studiów magisterskich dotyczących międzynarodowego bezpieczeństwa i rozwoju, finansowane w roku akademickim 2018/2019 z grantu NCBR.

Międzynarodowa dyskusja nad najbardziej niepokojącymi problemami globalnymi współczesnego świata, takimi jak wojna w Syrii, wydarzenia na Ukrainie, kryzys migracyjny czy zagrożenie zamachami terrorystycznymi, pokazuje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów i strategów z dziedziny bezpieczeństwa i rozwoju, jak również konieczność podnoszenia społecznej świadomości o zależnościach pomiędzy pomaganiem krajom rozwijającym się a poczuciem bezpieczeństwa społeczeństw państw rozwiniętych.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kandydatów na Uniwersytecie Jagiellońskim utworzono międzynarodowy program studiów drugiego stopnia International Security and Development (ISAD). Pozwoli on na zdobycie specjalistycznej wiedzy z zakresu międzynarodowego bezpieczeństwa i współpracy rozwojowej. Będzie rozwijał kreatywne myślenie o złożonych problemach współczesnego świata, a także wyposaży studentów w umiejętności pozwalające na korzystanie z nowoczesnych narzędzi analitycznych i sprawne badanie wielokulturowości oraz złożoności relacji społecznych.

– Celem ISAD jest wykształcenie specjalistów rozumiejących wagę problemów współczesnego świata i szukających ich rozwiązania, a także strategów, którzy będą potrafili wdrożyć działania zapewniające właściwe kierowanie działań pomocowych w biedniejsze regionach świata, a przez to także większą stabilizację w stosunkach międzynarodowych – podkreśla dr Marcin Grabowski, kierownik studiów ISAD. Program dwuletnich studiów magisterskich realizują zarówno wykładowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak i eksperci międzynarodowi. Językiem wykładowym będzie język angielski, a studenci nauczą się także drugiego, wybranego, języka obcego. Dla uczestników przewidziano dwie specjalności: bezpieczeństwo międzynarodowe i zarządzanie kryzysowe oraz rozwój i bezpieczeństwo. W programie znajdą się praktyki zawodowe oraz spotkania z ekspertami.  Ponadto 24 osoby przyjęte w 2018 roku otrzymają stypendium zwalniające je z czesnego, a 15 obcokrajowców może liczyć na dodatkowe stypendium na koszty utrzymania w Krakowie (1500 zł miesięcznie, bez okresu wakacyjnego).

Pierwsza edycja studiów ruszy w roku akademickim 2018/2019. Obecnie trwa rekrutacja pierwszego rocznika studentów. Szczegóły dotyczące programu i rekrutacji można znaleźć na tutaj. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Zachęcamy do śledzenia programu ISAD w serwisie Facebook
Informator o studiach