Urolodzy z Prokocimia mogą endoskopowo usuwać kamienie moczowe

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu (USD) można już endoskopowo leczyć kamicę moczową u małych pacjentów. Do placówki trafił laser holmowy dedykowany do procedur urologicznych. Zakup wartego prawie 120 tys. zł urządzenia był możliwy dzięki dotacji Ministerstwa Zdrowia. Pierwszy zabieg usunięcia kamieni z pęcherza moczowego wykonał dziś u 6-letniego chłopca zespół
prof. Rafała Chrzana, kierownika Oddziału Urologii USD.

Kamica występuje u dzieci znacznie rzadziej niż u osób dorosłych i jest problemem bardziej złożonym. Powstaniu kamieni sprzyja zastój moczu spowodowany wrodzonymi wadami dróg moczowych. Czynnikami ryzyka są również zaburzenia metaboliczne i obciążenia genetyczne.

Laser holmowy jest niezwykle skutecznym i bezpiecznym narzędziem do kruszenia kamieni moczowych. Podczas zabiegu urolog wprowadza endoskop przez cewkę moczową. Po zlokalizowaniu kamieni rozbija je wiązką laserową. Małe fragmenty są wypłukiwane z dróg moczowych.

- Zabieg trwa nie więcej niż godzinę i pozwala uniknąć otwartej interwencji chirurgicznej. Takie postępowanie jest standardem w nowoczesnej urologii dziecięcej. Laser zabezpieczy potrzeby dzieci ze schorzeniami układu moczowego z całego regionu. Do tej pory pacjenci pediatryczni byli przekierowywani do innych ośrodków poza Małopolską - tłumaczy prof. Rafał Chrzan i dodaje, że kolejnym celem będzie zdobycie pieniędzy na zakup ureterorenoskopu z wyposażeniem, który zapewniłby kompleksowe leczenie kamicy dróg moczowych u małych pacjentów.

Przypomnijmy, że to niejedyny sprzęt medyczny, który w ostatnim czasie otrzymał szpital w Prokocimiu. Placówka w lutym wzbogaciła się o nowoczesną karetkę do transportu pacjentów na konsultacje, leczenie w komorze hiperbarycznej lub protonoterapię. Pojazd przekazała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

(Zabieg z użyciem lasera holmowego / fot. Materiały prasowe USD)

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association