Ogród Botaniczny UJ wypięknieje za kilkanaście milionów złotych

We wrześniu tego roku dobiegnie końca 1. etap remontu Ogrodu Botanicznego UJ. To nie koniec zmian, jakie czekają to miejsce. Wkrótce rozpocznie się przebudowa kompleksu szklarni widocznych od strony ulicy Kopernika. W jednej z nich rośnie najstarszy na naszym kontynencie daktylowiec utrzymywany w warunkach szklarniowych. Wszystkie prace są dofinansowane ze środków Programu Regionalnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Prowadzone obecnie prace są etapem końcowym wartego 4,1 mln zł projektu "Holenderka". W ubiegłym roku gruntownie zmodernizowano storczykarnię. Szklarnia została podwyższona, ale zachowano jej historyczną formę. Zastosowano optymalne rozwiązania budowlane w postaci odpowiednich materiałów izolujących o najwyższej jakości. Powstał też system automatycznego sterowania klimatem, aby zmniejszyć energochłonność szklarni i pozwolić na utrzymanie wewnątrz właściwej temperatury i wilgotności. Wszystko po to, by okazała kolekcja ponad 350 storczyków i niezwykle rzadkich sagowców miała warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych.

Z kolei we wrześniu powinien zakończyć się remont wybranych elementów infrastruktury - alejek, ogrodzenia od strony al. Powstania Warszawskiego, dwóch stawów i fontanny. Dodatkowo wzdłuż ścieżek pojawią się 33 tablice dydaktyczne. W związku z prowadzonymi obecnie robotami, dostęp do niektórych części arboretum oraz alpinarium ozdobnego może być utrudniony.

W tym roku rozpocznie się drugi poważny projekt, jakim będzie przebudowa i rozbudowa szklarni nr 5 i zimownika stanowiącej część kompleksu szklarni "Victoria". Nowy obiekt ma być wyższy o około 7 metrów i wyglądem nawiązywać do swoich poprzedników widocznych na najstarszych rycinach ogrodu pochodzących z połowy XIX wieku. Prace pochłoną prawie 9,1 mln zł i potrwają do września przyszłego roku. Wykona je firma Wodpol z Żywca.

Odrębnym zadaniem będzie zabezpieczenie roślin, które rosną w gruncie, w tym ponad 150-letniej palmy - najstarszego daktylowca utrzymywanego w warunkach szklarniowych w Europie.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego jest najstarszym ogrodem w Polsce. Mimo że początki jego historii sięgają XVII wieku, oficjalnie założono go w 1783 roku. Powstał w z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako zakład pomocniczy Katedry Chemii i Historii Naturalnej. Obszar, obejmujący początkowo ok. 2,4 ha, zakomponowano jako park barokowy typu francuskiego, w obrębie którego urządzono kolekcje roślin leczniczych oraz ozdobnych. Dzisiejszą aranżację zawdzięcza prof. Władysławowi Szaferowi, jednemu z najwybitniejszych polskich botaników. W 1976 roku wpisano go do rejestru zabytków jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.

Skamieniałości sprzed 180 mln lat w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie <span lang="en">Pax Moot Court</span>

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie Pax Moot Court

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja